Közokirat-hamisításnak számítana a fideszes Papcsák Ferenc javaslata szerint az, ha egy képviselő hamis adatokat adna meg, vagy elhallgatna információkat a vagyonnyilatkozatában. Az ilyesmiért akár három év börtön is kiszabható lenne.
Jelentősen szigorítaná a fideszes Papcsák Ferenc volt elszámoltatási kormánybiztos a vagyonnyilatkozat-tétel szabályait, pontosabban szankcionálná, ha valaki pontatlan adatokat írna be, vagy elhallgatna. Ez a jövőben a közbizalom elleni bűncselekmények közé sorolt közokirat-hamisításnak számítana, amiért akár három év szabadságvesztés is kiszabható.
A Papcsák-javaslat lényege, hogy a képviselőknek a vagyonnyilatkozatukat közjegyző előtt, közokiratba foglalva kellene benyújtaniuk, így a valótlan vagyonnyilatkozat automatikusan közokirat-hamisításnak számítana. Ez pedig köztörvényes bűncselekmény, ami miatt az Országgyűlés az eddigi gyakorlat szerint felfüggeszti a képviselők mentelmi jogát (nem úgy, mint a magánvádas, például rágalmazási ügyekben).
Papcsák még a múlt héten javasolta a szigorítást az Országgyűlés igazságügyi bizottságában, miközben a testület leszavazta az LMP hasonló témában tett több javaslatát. Az ellenzéki párt hiába kezdeményezte NAV-vizsgálóbizottság létrehozását, és hiába javasolta a politikusok kötelező vagyonosodási vizsgálatát, ezeket nem tárgyalta a testület, ahogy antikorrupciós előterjesztésüket sem.
Bár a Papcsák-féle javaslat ugyanaz, amit mások mellett a Transparency Magyarország is ajánlott még a tavaszi parlamenti kampányban, ma már úgy véljük, ennél több biztosítékra van szükség - mondta az Origo érdeklődésére a korrupcióellenes szervezet jogi igazgatója.
Ligeti Miklós emlékeztetett arra, hogy azért javasolták, hogy a vagyonnyilatkozatok hiányos vagy szándékosan hibás kitöltésének legyen komolyabb szankciója, mert jelenleg nincs következménye annak, ha egy képviselő nem vall be valamit, vagy pontatlanul teszi - legfeljebb utóbb ki kell javítania.
A jogi igazgató továbbmenne annál, hogy közokirat-hamisításnak számítson a dokumentummal való visszaélés. Indoklása szerint ugyan a hamisítás három évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető, de a bírói gyakorlatban legfeljebb próbára bocsátást szabnának ki a tettesekre, letöltendőt aligha.
Ligeti azt javasolja, úgy szigorítsák a szabályokat, hogy a vagyonnyilatkozatokat ne a parlament szakbizottságának kelljen leadni, hanem a NAV-nak, az adóhatóságnak pedig írják elő a nyilatkozatot tevők automatikus vagyonosodási vizsgálatát, így azonnal és kivétel nélkül kiszűrhetőek a hibák.
A Transparency jogi igazgatója azt is megfontolandónak tartaná, hogy önálló bűncselekményi kategóriaként nevesítsék a büntető törvénykönyvben a vagyonnyilatkozat manipulációját, valamint azt is, ha valaki késve nyújtja be azt, illetve egyáltalán nem tesz nyilatkozatot.
A téma különösen aktuális a politikusok vagyonával kapcsolatos friss ügyek miatt, mint például Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester 300 milliója, a Lázár János miniszter tízéves fiának nevén szereplő több tízmilliós lakás vagy a Juhász Péter V. kerületi ellenzéki képviselő elleni eljárás. Korábbról pedig Rogán Antal módosított vagyonnyilatkozata, illetve a volt MSZP-s Simon Gábor külföldi számlái emlékezetesek.
Úgy tűnik, a kormánypártok is szükségét érzik valamiféle szigorításnak, még ha nem is egy az egyben valósítanák meg Papcsák ötletét. Papcsák javaslatát egyelőre figyelemreméltónak nevezte az igazságügyi bizottság KDNP-s elnöke. Rubovszky György a Népszabadságnak azt is elmondta, hogy a parlamenti pártok tavasszal munkacsoportban vizsgálják felül a vagyonnyilatkozat-tételi szabályokat.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter elvileg szintén támogatja a szigorítást, ám arra figyelmeztet, hogy nehogy sérüljenek az érintettek személyiségi jogai.
Korábbi önmagával is kiszúrna Papcsák
A most a hazudós vagy feledékeny, pontatlan képviselőket börtönnel fenyegető javaslat az előterjesztő Papcsáknak is komoly fejfájást okozott volna négy éve, amikor neki is gondja akadt vagyonnyilatkozata kitöltésével. A Népszava derítette ki 2010-ben, hogy a fideszes politikus érdemi munkavégzés nélkül vett fel több millió forintot, az összeget pedig utólag kijavított nyilatkozatában sem tüntette fel.