A brókerek barátait látja a Fidesz azokban az ellenzéki képviselőkben, akik nemmel szavaztak a brókerbotrányra adott kormánypárti válaszként elfogadott vagyonzártörvényre.
A vagyonzártörvényről tartott keddi parlamenti szavazás bebeizonyította, hogy tizenkét barátjuk van a brókereknek: négy LMP-s és nyolc független képviselő, akik nemmel szavaztak. Ezt Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető állapítoptta meg a voksolás után.
"Ha rajtuk múllott volna, akkor nem lehetne elkobozni a felelősök vagyonát" - tette hozzá Rogán, aki bízik benne, hogy Áder János államfő aláírja, így még Húsvét előtt kihirdethetik az elfogadott jogszabályt. Ezt fontos előrelépésnek nevezte Rogán abból a szempontból, hogy megteremti a kártérítés anyagi alapját.
Rogán fel is sorolta a tizenketteket:
Az egyik brókerbarátnak titulált független képviselő, a Demokartikus Koalíció színeiben politizáló Vadai Ágnes újságíróknak Rogán Antal szavaira reagálva azt mondta: azok a brókerek barátai, akik együtt szotyiznak és egy fényképen szerepelnek velük.
Ikotity István pedig az Origo kérdésére ezzel kapcsolatban annyit mondott, a frakcióállásponthoz tartotta magát, ezért szavazott nemmel. Hozzátette: a témában amúgy nem kompetens, ezért többet nem kíván mondani.
Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője azt mondta: bár megszavazták a javaslatot, az szerinte nem tudja megoldani a bajba jutottak helyzetét, ezért az MSZP egy olyan olyan új törvényjavaslatot terjeszt be, amely minden károsult helyzetét rendezné. Szólt arról is, hogy az állam szerepe megkérdőjelezhetetlen ebben az ügyben - a kártérítésben is.
Szelényi Zsuzsanna az Origo kérdésére elmondta, vannak tisztességesen működő brókercégek, és az elfogadott törvény reményei szerint nem vezet ezek bedőléséhez. Szerinte nem releváns kérdés, hogy ő a brókerek barátja vagy ellensége. Tény, hogy a Quaestornál súlyos bűncselekmények gyanúja merült fel, nem átlátható módon működött - jegyezte meg az Együtt politikusa.
A Liberálisok szerint szemfényvesztés a törvény, és nem oldja meg a problémát. A párt azt kérte a köztársasági elnöktől, hogy ne írja alá a törvényt.
A legfontosabb kérdésekre ugyan nem ad választ, az ellenzék mégis megszavazta a "brókerbotrányok áldozatainak kártérítését szolgáló vagyon biztonságba helyezéséről" címet viselő vagyonzártörvényt. A Fidesz vezérszónoka szerint a javaslat a menekülő vagyon megfogásával a káralap megteremtését célozza a brókerbotrányok áldozatainak kártérítése érdekében.
A szavazást megelőző parlamenti vitában Tállai András, a nemzetgazdasági tárca parlamenti államitkára azt kérdezte az ellenzéktől: a Gyurcsány-kormány miért adott 17 milliárd forintot a Quaestornak, és hogy lehet, hogy a Postabank-ügyben Princz Gábor egyetlen napot sem töltött előzetesben?
Ne kérjenek most számon senkit - fordult az ellenzéknek Tállai, mondván: a Kulcsár-ügyet nem zárták le a mai napig, és szerinte nincs felelőse a Hajdú-Bét ügynek sem. Ha a jegybank esetén rendellenességet látnak, tegyenek feljelentést, és lesz felelősségre vonás, de nem olyan, mint az önök idejében - ígérte.
Tállai arra reagált, hogy a vitában az MSZP részéről elhangzott: a brókerek napi adatszolgáltatása miatt a jegybanknak ki kellett volna szűrnie a csalást. Ezért a szocialisták szerint a mulasztás az állam, a brókerkormány és a jegybank felelőssége.
A miniszterelnök korábban "a hatalmukkal visszaélő brókerekről", könyvvizsgálókról és felügyelőbizottsági tagokról beszélt, és pénzügyi hatalommal való visszaélést emlegetett. Orbán Viktor azt mondta, ha a parlament elfogadja a törvényjavaslatot, egy napon belül megszülethetnek a végrehajtási rendeletek, amelyek alapján azonnal megkezdődhetnek a zárolások.
Orbán Viktor március elején a Kossuth rádióban beszélt arról: nem erősíti a jogállamiságba vetett bizalmat, hogy még senki csuklóján nem kattant a bilincs, és nem tudni, hová tűnt az emberek pénze. Az interjú után néhány órával a jegybank feljelentése nyomán négy embert őrizetbe vettek sikkasztás gyanújával, igaz, nem a Buda-Cash, hanem a Hungária Értékpapír Zrt.-nél kirobban botrány nyomán.