Magyar katonákat csak a közös európai hadsereg tagjaként küldene Észak-Irakba Ujhelyi István – igaz, az említett haderő egyelőre csak tervek szintjén létezik, 1950 óta gondolkodnak felállításáról.
Az MSZP európai parlamenti képviselője ezt annak kapcsán jelentette be, hogy a kormány 100 katonát küldene a térségbe, háttértámogatást nyújtva az Iszlám Állam ellen harcoló kurdisztáni egységeknek.
Ujhelyi István az ügyben Jean-Claude Junckertől, az Európai Bizottság elnökétől is választ vár: mikorra várható a közös európai hadtest felállítása, és bevetnék-e sereget a fanatikus iszlamisták ellen is.
"Magyarország tavaly húszmillió forintnyi humanitárius segélyt, több millió töltényt, több ezer aknalőszert, páncéltörő- és ágyúlőszereket juttatott el Észak-Irakba, ezzel támogatva a keresztény közösségeket és a kurdisztáni hatóságokat" – emlékeztetett a politikus, aki az egységes fellépésig továbbra is ezt a támogatási formát javasolja.
Az állásfoglalás nem a Magyar Szocialista Párt véleménye, az kifejezetten Ujhelyi István magánakciója volt. A politikus EP-képviselőként nem is szavazhatna a kérdésben a magyar Országgyűlésben, az Európai Parlament külügyi bizottságának póttagjaként azonban megnyugtatóbbnak tartaná a közös fellépést – mondta el az Origónak Ujhelyi István kabinetvezetője. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a képviselő kategorikusan ellenzi a magyar katonai részvételt – tette hozzá.
Az MSZP pénteki frakcióülésén tárgyal az észak-iraki szerepvállalás lehetőségeiről, a párt ezután nyilvánít véleményt – tudtuk meg sajtóreferensüktől. Arra nem kaptunk választ, hogy Ujhelyi István javaslatán túl milyen elképzeléseik vannak a kurdisztáni részvételről.
Mesterházy Attila, a külügyi bizottság szocialista tagja szerdán még azt mondta, Szijjártó Péter külügyminisztertől úgy tudja, hogy az Egyesült Államok kizárólag katonákat kért Magyarországtól az észak-iraki misszióhoz. Az amerikai szervezésben zajló hadműveletben jelenleg 62 állam vesz részt – tette hozzá.