Balassa Balázs - Szigliget független polgármestere - úgy fogalmazott, még sosem volt ekkora bizonytalanság a balatoni szúnyogirtás körül. Évente mintegy 80 millió forintba kerül a BSZ által koordinált balatoni szúnyogirtás, amely biológiai és kémiai védekezésekből áll. Tavaly, a korábbi évek gyakorlatának megfelelően, tavasszal kezdődött a gyérítés, majd a kormányhatározatnak megfelelően június végétől augusztus végéig bekapcsolódott a munkába a katasztrófavédelem is. Ezután is szükség volt védekezésre az üdülőrégióban, de azért a BSZ már nem tudott fizetni a vállalkozónak az állami támogatás késlekedése miatt - tette hozzá.
Tisztázatlan, hogy idén ki koordinálja a munkát, és miként lesz a finanszírozás - mondta Balassa Balázs. A szúnyogirtást az elmúlt években felerészben állta az állam, a többi pénzt az érintett önkormányzatok adták össze lakosságarányosan, és ezeket az összegeket a települések betervezték idei költségvetésükbe is. "Rövidesen el kell kezdeni a védekezést akkor is, ha az állami támogatás késik, mert a szúnyogok nincsenek tekintettel a döntéshozatali mechanizmusra" - mondta a polgármester.
Kitért arra: azért, hogy idén is időben megkezdődhessen a szúnyogirtás, a BSZ már télen kiírta a közbeszerzést. A szövetség szakértők bevonásával dönt arról minden évben, hogy mikor kell és lehet elvégezni a biológiai és a kémiai irtásokat. Tavaly a katasztrófavédelem által irányított védekezés nem mindig a korábban megszokott, hajnali órákban történt. Előfordult, hogy szabadban misézőket, strandolókat, sportolókat permeteztek le, amit többen sérelmeztek - tette hozzá.
Nem várt áldás érkezett tavaly a Sziget fesztiválon szórakozókra is, de kínáltunk tavaly nyáron házi praktikákat is a vérszívók ellen.