Összegyűltek az aláírások az LMP vizsgálóbizottsági kezdeményezéséhez a brókerügyben - derült ki az ellenzéki párt meghívójából, amely szerint a két társelnök, Szél Bernadett és Schiffer András pénteken bejelenti a részleteket.
Az LMP olyan vizsgálóbizottság létrehozását kezdeményezte hétfőn a parlamentben, amely a tőkepiaci törvény hatálybalépésétől, vagyis 1997-től vizsgálná, hogy a brókercégek és a politika összefonódása, illetve a jogszabályi környezet hogyan veszélyeztette a kisbefektetők pénzét.
Schiffer András társelnök-frakcióvezető akkor azt mondta, a parlament előtt álló legfontosabb feladat jelenleg az, hogy a kisbefektetők a pénzükhöz jussanak, a teljes körű kártalanítás és igazságtétel azonban szerinte is elképzelhetetlen annak feltárása nélkül, mi vezetett a kialakult helyzethez.
Parlamenti vizsgálóbizottság kezdeményezéséhez az országgyűlési törvény szerint a képviselők ötödének támogatása szükséges. Vagyis az LMP legalább 40 képviselő aláírását szerezte meg - ebből a kezdeményező ellenzéki párt legfeljebb ötöt biztosított, hiszen frakciójuk csupán ekkora.
Vagyis kellett szerezniük még 35 aláírást. Az MSZP-frakció 29 fős, a függetlenek pedig tizen vannak, ami már több is mint elég. Az is elképzelhető, hogy a Jobbik, vagy a kormánypártok soraiból is sikerült támogatókat szerezni, hiszen - szavakban legalábbis - a Fidesz-KDNP is az ügy tisztázását sürgeti.
Az azonban, hogy a megfelelő számú aláírás összegyűlt, nem jelent zöld utat a kezdeményezésnek. Például azért, mert a törvény szerint nem terjedhet ki a vizsgálat olyan ügy megvizsgálására, amely folyamatban lévő büntető-, szabálysértési, polgári vagy hatósági eljárás tárgya.
Vagy előfordulhat olyan, mint februárban, amikor az amerikai beutazási tilalom kivizsgálására nem alakult végül vizsgáló testület, mert az igazságügyi bizottság nem is vette tárgysorozatba az ellenzéki képviselők kezdeményezését, mondván: a kérdések interpellációk, azonnali kérdések során is tisztázhatók.
A Fidesz a brókerbotránnyal összefüggésben korábban már felvetette vizsgálóbizottság alakítását, ám az még a Quaestor-botrány előtt volt.
Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető március 9-én a Buda-Cash-ügy tisztázására javasolt vizsgálóbizottságot, ám abból azóta sem lett semmi.
Egy politikamentes, civil vizsgálóbizottság ötletével pedig nemrég állt elő Magyar György. A mintegy kétezer brókerkárosultat védő ügyvéd már meg is kezdte a bizottsági tagok "toborzását". Mint azt az Origónak elmondta, hazai és nemzetközi szaktekintélyekből álló testületet képzel el.
Magyar akkor jelezte: ugyan az ellenzék is aggályokról beszél, kérdésekkel bombázza a brókerügyben az állami szerveket, az LMP pedig parlamenti vizsgálóbizottságot is kezdeményezne az ügyben, ő mégsem bízik ezek sikerében . ahogy az állami szervek érdemi tényfeltáró munkájában sem.
A civil bizottságnak Magyar György szerint fel kellene tárnia: