Nehezebb volt a matematikaérettségi, mint tavaly - ezt erősítették meg az Origónak a tanárok és a diákok is.
„Sok volt a benézős, bedőlős feladat, ezért nagyon oda kellett figyelni. Összességében azt is mondhatnám, hogy matekosabb volt, jobban mérte a diákok tudását, mint korábban” – magyarázta az egyik fővárosi gimnázium pedagógusa.
Az emlegetett paraméteres egyenletet nem tartotta annyira tragikusnak, ráadásul ez a feladat összesen három pontot ért, így ha valaki nem tudta megoldani, akkor sem vesztett sokat.
A tanár szerint mindenképpen meg kellett dolgozni a pontokért, és egyáltalán nem volt könnyű ötöst szerezni, de szerinte ez nem feltétlenül rossz.
„Az érettséginek akkor van értelme, ha mér is valamit” – magyarázta.
A pedagógus kiemelte, hogy rengeteg volt a sorozatos feladat, míg térgeometriai csak egy volt, és az is csak a választható példák között. A kérdések összeállítói ráadásul sok esetben segítettek a megoldásban, például egy geometriai feladatnál lerajzolták az ábrát, ami elég szokatlan.
A feladatok között szerepel továbbá százalék- és térfogatszámítás, valószínűség-számítás, valamint egy komplexebb, kombinatorikát, valószínűség-számítást és halmazelméletet magába foglaló feladat is.
Problémát jelentett viszont, hogy az egyik feladat megfogalmazásába hiba csúszhatott, legalábbis nagyon nehéz volt megérteni, mit is akartak pontosan kérdezni – mondta a matektanár.
Ezt erősítette meg az Origónak az egyik érettségiző is, aki a fenti – választható – feladatot ki is hagyta.
„Legalább hússzor elolvastam, de nem értettem meg, mit akarnak” – mondta.
A végzős fővárosi diák összességében nem tartotta annyira tragikusnak az érettségit, de azzal ő is egyetértett, hogy nagyon oda kellett figyelni, sok feladat becsapós volt.
Ő az első részt tartotta könnyebbnek, a második részen jóval többet kellett gondolkozni.
„A korábbi évekhez képest mindenképpen bonyolultabb volt, de meg lehetett oldani” – összegezte tapasztalatait.
Kora délután egy matematikatanár segítségével oldjuk majd meg az idei feladatokat, de az Origo videóján még megnézheti, hogyan kellett készülni a matekérettségire. Ha pedig arra kíváncsi, hogyan kellett volna megoldani a magyarérettségit, ide kattintson.