Talán még soha nem volt olyan nehéz a középszintű matematikaérettségi, mint az idén – mondta az eduline-nak egy tanár. Az MTI-nek nyilatkozó pedagógusok nagy része viszont átlagos nehézségűnek tartja a feladatsort, bár azt elismerték, hogy voltak benne szokatlan elemek, és hogy a diákok nagy része az utolsó percig dolgozott a rendelkezésükre álló három órában.
A matematika középszintű írásbeli vizsgája 180 perces volt. A diákok először az I. feladatlapot (45 perc), majd a II. feladatlapot (135 perc) oldották meg.
Ritkábban szerepelnek az érettségin például a vektorok, és meglepő volt, hogy két, sorozattal kapcsolatos példa is akadt, a statisztika és a valószínűségszámítás ugyanakkor minden évben előfordul a feladatok között - mondta Heilmann Józsefné, a szekszárdi Garay János Gimnázium igazgatója.
"A diákok nehéznek mondták a vizsgát, hosszú volt a feladatsor, nem volt idő arra, hogy ha valamit nem tudtak, visszatérjenek rá, és hosszabban elgondolkodjanak rajta" - mondta Heilmann Józsefné a szekszárdi Garay János Gimnázium igazgatója
Az I. feladatlap 10-12 feladatot tartalmazott, és az alapfogalmak, definíciók, egyszerű összefüggések alkották a gerincét.
"Az első feladatsort a diákok kimondottan nehéznek találták, a feladat második részére adott időt végigdolgozták. A felügyelő tanárnak az érettségi végén szólnia kellett, hogy a diákok fejezzék be a munkát, mert sokan az utolsó percben is dolgoztak" - mondta Csapos Zsolt, a nyírbátori Báthory István Katolikus Gimnázium és Szakközépiskola igazgatóhelyettese
Középszinten 1252 helyszínen 77 236 vizsgázó, emelt szinten 84 helyszínen 3696 diák adott számot kedden tudásáról.
A II. feladatlap két részből állt: az első rész három feladatot tartalmazott, azok egy vagy több kérdésből álltak, míg a második rész szintén három feladatból állt, ezek közül a vizsgázó választása szerint kettőt kellett megoldani, és csak ez a kettő értékelhető.
Angol, francia, horvát, német, olasz, orosz, román, spanyol, szerb és szlovák nyelven is vizsgáztak matematikából.
Oldja meg a feladatokat az Origóval! Hamarosan jelentkezünk Koren Balázzsal, a Fazekas Mihály Gimnázium matektanárával, aki elmondja, melyik feladatot, hogyan kell megoldani.