A menekültkérdés volt a magyar bel- és külpolitika legfontosabb heti témája, erről beszélt Orbán Viktor Stasbourgban és Debrecenben is.
Vidéki látogatásán a miniszterelnök azt mondta, bezáratná a helyi menekülttábort, mert szerinte ott nem menekültek, hanem bevándorlók élnek,
őket pedig haza kell küldeni.
"Debrecennek fejlődnie kell, a, cél itt is a teljes foglalkoztatottság, ezt nem segíti a menekülttábor" - vélte a kormányfő, aki több tízmilliárdos támogatást ígért a városnak.
Orbán Viktort egyébként ellenzéki tüntetők várták országjáró körútja újabb állomásán.
A kormány listázással is szűkítené a befogadható menedékkérők körét: összeírnák a biztonságos származási országokat, az onnan érkezőket pedig
automatikusan elutasítanák.
Ezt Gulyás Gergely, a törvényhozási bizottság elnöke nyilatkozta az Origónak.
A miniszterelnök régóta keveri a menekültek és bevándorlók fogalmát, ezen pedig az Európai Parlamentben elmondott beszéde sem változtatott - mondta a Magyar Helsinki Bizottság szakértője.
Gyulai Gábor szerint többségében iskolázott, aktív korú bevándorlók érkeznek hozzánk,
nélkülük sok orvos, ápoló, szakember eltűnne Magyarországról.
A menedékkérőket sem lehet megélhetési bevándorlónak nevezni, legtöbbjük ugyanis Szíriából, Irakból és Afganisztánból érkezik - véli a szakértő.
Jelenleg Magyarországon mintegy 140 ezer bevándorló él,
közülük 100 ezren európai ország állampolgárai.
Jelentős részük magyar kötődésű, ha elmennének mellettünk az utcán, semmiből nem vennénk észre, hogy ők bevándorlók - jegyezte meg a bizottság menekültügyi szakértője
Túlfutott a leszállópályán a Magyar Honvédség Gripen vadászgépe a csehországi Cáslav katonai repülőterén. A pilótáknak nem esett baja, a JAS 39-es, kétüléses gép ugyanakkor ripityára tört,
szakértők szerint már nem lehet javítani.
Ha a balesetet műszaki hiba okozta, a 14 milliárdos gépet a svéd gyártó cserélheti ki - a csehek szerint azonban nem emiatt tört össze a gép.
Jelenleg csak egy kétüléses kifejezetten magyaroknak gyártott Gripen maradt a légierő kötelékében, ez megnehezíti a pilóták oktatását.
Március végén lezárult a kilakoltatási moratórium, azóta adósságai miatt
száznál is több budapesti család kerülhetett az utcára
az önkormányzati ingatlanokból, tudta meg az Origo.
A kerületek többsége hallgat a számokról - kérdéseinkre csak 8 kerület válaszolt a 23-ból - a hátrahagyott, sokszor milliárdos bérlői tartozásokat viszont ők görgetik tovább.
Négy év után be is zárhatják a tudománykommunikáció a természettudományban mesterképzést az ELTE-n. A szak megszüntetésének hírét az Origónak Palugyai István is megerősítette.
Egy újságíró, aki indulása óta tanít a karon, elmondta, hogy
őket is meglepetésként érte a hír,
és reménykednek, még sikerül meggyőzniük a kormányt, hogy változtasson a döntésén.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma erről körülbelül egy hete értesítette az ELTE Természettudományi Karát. A most felvételizőknek egyelőre nem kell aggódniuk.
Lázár János kancelláriaminiszter felügyeli majd többek között az Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt-t.
Az ENKSZ átvette már a Főgáz irányítását, fél éven belül pedig áramszolgáltatóvá is előlép, emellett pedig 90, önkormányzati távhőszolgáltató állami átvételéről tárgyal - jelentette be csütörtökön a Lázár János.
Lázár János nekiment a Főgáznak is: a cég szerinte legalább 2 ezer társasház esetében
becsapta a fogyasztókat
mert nagyobb kapacitású mérőórákat használtak, mint amit a házak átlagos fogyasztása alapján kellett volna, a magasabb alapdíjjal pedig megkárosították a lakóközösségeket.
Lázár János feltételezi, hogy ez volt a gyakorlat a többi szolgáltatónál is. A miniszter nem tartja kizártnak, hogy
felmerül az érintett cégek vezetőnek büntetőjogi felelőssége
- a tisztességtelenül beszedett pénzeket pedig jóváírják.