A valaha volt legjobb kormánya akarunk lenni minden magyar embernek – mondta Orbán Viktor miniszterelnök. "A mi kormányunknak továbbra is Magyarország lesz az első" – jelentette ki a kormányfő. Arról is beszélt, hogy a bizalom megszerzéséért sokat kellett dolgozni, a bizalom megtartásáért azonban külön is tenni kell.
Magyarország ma már egy megerősödött, biztos lábakon álló, uniós összehasonlításban is jól teljesítő ország – mondta Orbán Viktor. 2010-ben, nyolc év szocialista kormányzás és a 2008-as válság nyomán
Magyarország romokban hevert, mára azonban már "a magyar fregatt stabil",
bár "van még tennivaló a fedélzeten". Orbán Viktor szerint Magyarország felemelő átalakuláson ment át 2010 óta. Elismerte, hogy néha hibáztak is, példaként említette a távközlési adó kiterjesztésének tervét.
Azt mondta: senki sem állhat a törvények fölött, senki sem élhet vissza a helyzetével, de az sem fogadható el, hogy merő irigységből támadjanak embereket, mert ők bátrak és sikeresek. Zéró tolerancia a visszaélésekkel és a rágalmakkal szemben egyaránt – hangoztatta Orbán Viktor.
A kormányfő, bár kész vitázni az Európai Unióval, a Jobbikra utalva hangsúlyozta,
határozottan ellenzi, hogy bárki is az EU-ból vagy a NATO-ból való kilépés irányába terelje az országot,
mert "nekünk, magyaroknak ez a családunk".
A kormányfő azt is mondta, hogy 25 év alatt sok minden változhat, de az nem, hogy "mi vagyunk a szabad és független Magyarország hívei", "mi vagyunk azok, akik számára Magyarország szuverenitása nem lehet alku tárgya".
A kormányfőt is meglepte, hogy a tavalyi három, a Fidesz–KDNP győzelmét hozó választás után minden korábbinál hevesebb támadások érték Magyarországot. A brüsszeli és a washingtoni kritikákra utalva úgy vélte ugyanis, hogy a kormány politikájának megerősítése három választáson "egy időre lecsillapítja a kedélyeket". De nem így történt – mondta.
A miniszterelnök szerint új szakaszt kell nyitni, és a polgári életminőség megteremtésére kell a hangsúlyt fektetni. Orbán Viktor azt mondta: a 2016-os költségvetés már erről szól. Mint mondta:
a polgári berendezkedés lényege, hogy emberközeli, emberléptékű, és a politika nem "odafent történik",
a makromutatók világában, hanem "bekopogtat az emberekhez, és gondjaikra keresi a választ". A polgári berendezkedés azt is jelenti: Magyarország magyar ország lesz, kis betűvel és két szóban – fogalmazott a kormányfő.
Az elmúlt öt évben a kormányzás
kulcsszava az erő volt, mostantól azonban a figyelem lesz.
Az elmúlt öt évben egy végzetesen legyengített országot kellett felerősíteni, és bár az erős vezetés nem gyengülhet el, ma már nem az erő a legfontosabb: mostantól a kormányzás kulcsa a figyelem, "odafigyelés az emberekre, a mindennapi életre".
A miniszterelnök értékelése előtt Boross Péter volt kormányfő, Matolcsy György, a jegybank elnöke, majd Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója szólalt fel. Utóbbi szerint az elmúlt években az Orbán-kormány innovatívnak bizonyult, mert egy működőképes és sikeres magyar modellt dolgozott ki, amelyet a választópolgárok döntéseikkel többször visszaigazoltak.
Matolcsy György egyebek között azt hangsúlyozta, hogy Magyarország sikeresen lezárta a 2010–2015 közötti válságkezelést. Szerinte minden korábbi kísérletnél sikeresebb volt az Orbán-kormány vezette újkori magyar stabilizáció.
Az elmúlt 150 évben Magyarország akkor fejlődött,
akkor volt tele reményekkel, amikor a mai fogalmakkal mérsékelt jobboldali kormányzás működött az országban
– ezt már Boross Péter volt miniszterelnök mondta. Szerinte minden más irányzat esetében tragédia, baj történt, amelyet a mai napig sem tudott kiheverni az ország.