Az Origo is beszámolt arról, hogy egy több mint tíz éve történt cselekménysorozat miatt tavaly októberben belső vizsgálat indult egy szerzetes-nevelőtanár ellen a Pannonhalmi Főapátságban. Az eljárás eredményeként az érintett elhagyta a bencés rendet.
Várszegi Asztrik főapát azt mondta, a diákokat pszichés és fizikai bántalmazás egyaránt érte. Szerinte az áldozatok közül sokan nem árulták el, mi történt velük – sokan most sem mondják el –, más azt gondolta, hogy az ilyesmi a kollégiumi élet velejárója, nem kell komolyan venni. Az Origo is kereste a pannonhalmi intézmény vezetőjét, de a korábban elmondottakhoz képest nem kívánt többet mondani a történtekről.
Időközben a rendőrség feljelentéskiegészítést rendelt el az ügyben.
A vizsgálat célja a körülmények tisztázása. Ez a gyakorlatban azt jelenti, tájékoztatják a főapátságot arról, hogy a rendőrség vizsgálatot indított az ügyben, emellett tájékoztatást kérnek a főapátságtól az akkori eseményekről.
Szilvay Gergely egyházügyi szakértő szerint
sokkal bátrabban fellépnek az elöljárók az ilyen ügyekben, mióta a kétezres években kitörtek a pedofilbotrányok,
egyértelmű lett, hogy az elhallgatás nem megoldás, és az egyházi hatóságok is bátorítják a határozott fellépést. A szakember úgy látja, a katolikus egyházra kifejezetten nem lesz negatív hatása az esetnek, ráadásul itthon hamarabb tört ki hasonló botrány egy állami gimnáziumban.
Szilvay Gergely szerint a nagy botrányok lefutottak, remélhető, hogy már csak elszigetelt esetekre derül fény, és azokat is jól fogja kezelni az egyház. A felmérések szerint egyébként még mindig sokkal kisebb az ilyen pedofil szexuális molesztálás aránya az egyházban, mint az állami iskolákban és a családokban.
Valahol minden bizonnyal van összefüggés a pannonhalmi ügy napvilágra kerülése és a Vatikánban zajló folyamatok között – mondta az Origónak a katolikus egyház ügyeire jól rálátó forrásunk.
A mostani magyarországi példában az volt a legfőbb újdonság, hogy maga az érintett szervezet állt elő az üggyel,
gyakorlatilag elébe ment a kérdéseknek.
A szakértő szólt arról is, hogy a pedofilügyek 2009-2010-es tetőzése után XVI. Benedek pápa nagyon kemény irányváltást hajtott végre a katolikus egyházban. Ezt a vonalat vitte tovább Ferenc pápa, aki még jobban ráerősített arra, hogy az egyháznak még távolabb kell állnia a bűnös cselekedetektől. A pannonhalmi bencések eljárása pontosan ebbe a körülbelül öt éve tartó folyamatba illeszthető.
A Vatikán ügyeit ismerő forrásunk szólt arról is, hogy
2010 májusában a hittani kongregáció is új, a korábbiakhoz képest sokkal szigorúbb szabályokat fogadott el a pedofília cselekményével kapcsolatban is.
Így a legsúlyosabb egyházi büntetéssel sújtható az abúzus. Az elévülés határát is felemelték, így csak az érintett nagykorúvá válása után 20 évvel évül el a szexuális visszaélés.
"Ez egy nagyon előremutató szabályozás, Magyarországon és világszerte ennek a gyakorlattá tétele zajlik." A szakember elmondta, a legsúlyosabb egyházi büntetést a klerikusi állapotból történő elbocsátás jelentheti, de a szerzetesrendeken belül lehetnek eltérő szabályok is. A pannonhalmi esetről egyelőre csak annyit lehet tudni, hogy az abúzussal vádolt tanár saját kérelmére távozott a rendből, ennek jogi rendezése további eljárás függvénye.
A hazai katolikus egyház megítélésével kapcsolatban forrásunk úgy vélekedett, akik eleve negatívan állnak a szervezethez, azok most igazolva láthatják a prekoncepcióikat. Akik képesek objektíven szemlélni az eseményeket, azok tudják, hogy bűncselekmények voltak, vannak és sajnos vélhetően a jövőben is lesznek. A kérdés, hogy ezeket megfelelően kezeli-e majd a katolikus egyház.