Az utóbbi napokban ismét felpörgette a bevándorlók elleni kampányát a kormány. A kabinet országszerte plakátokat helyezett ki, ezeken egyebek között az szerepel: „Ha Magyarországra jössz, nem veheted el a magyarok munkáját”. A kampány előtt az is elhangzott, hogy a plakátok többségét az ország déli határa mentén helyezik majd el, de a főváros környékén is sok hirdetést látni.
Az Origo annak járt utána, mi állhat a Fidesz-kormány mostani lépése mögött. Ehhez a korábbi választások és felmérések eredményeit is használtuk. Mint arról portálunk is beszámolt, az utóbbi hónapokban jelentősen visszaesett a Fidesz népszerűsége, amit az elmúlt időszak időközi országgyűlési választásai is igazoltak.
Sokat rontott az Orbán-kormány helyzetén a Simicska Lajossal kialakult konfliktus, de egyes politikusok és háttéremberek vagyonosodási ügyei is.
Éppen ezért a kormány hosszú ideje keres egy olyan ügyet, amit szerinte a választók széles tömegei támogatnak.
Ezt most a bevándorlók elleni kampányban vélik megtalálni, és korábbi felmérések szerint lehet is keresnivalójuk ezen a területen.
A Tárki és a Századvég pár évvel ezelőtti kutatásai szerint
a megkérdezettek túlnyomó többsége a bevándorlási politika szigorítása mellett van.
A Tárki arra is rákérdezett, szükség lenne-e egy olyan bűnügyi nyilvántartásra, amiben az elkövetők faji hovatartozását is számon tartják, ezzel a válaszadók 34 százaléka inkább egyetértett, 25 százalékuk pedig teljes mértékben helyeselte.
Arról egyelőre nem készült felmérés, hogyan hatott az erőteljes kormányzati kampány a pártpreferenciákra. Annak egy másik aspektusáról, hogy a Fidesz miért nyúlhatott ehhez az eszközhöz, már kevesebbet beszélnek az elemzők. Az egyik kézenfekvő választ a 2004-es kettős állampolgárságról szóló népszavazásban kell keresni. Persze azóta a választók összetétele részben átalakult, de a határ menti települések akkori eredményeit érdemes megnézni.
Elemzésünk során a déli és a keleti országrész határ menti településeinek az eredményeit nézzük meg. Az északi és nyugati határt azért nem vesszük számításba, mivel a kettős állampolgársággal riogató kampány hatása lényegesen kisebb volt azokban a térségekben, valamint Ausztria, Szlovénia és Szlovákia már az EU-tagja volt. Természetesen az összes település eredményét nem tudjuk számba venni, de tendenciát így is fel lehet vázolni. Azt is megnézzük, hogy másfél évvel később, a parlamenti választáson hogyan alakultak az erőviszonyok.
Zala megyében, közvetlenül a horvát határ mentén fekvő Murakeresztúron 2004-ben 50,94 százalék szavazott nemmel a kettős állampolgárság megadására. Ugyanitt a következő országgyűlési választáson a Fidesz-KDNP a szavazatok 52,33 százalékával diadalmaskodott, míg az MSZP csak 34,51 százalékot kapott. A többi Zala megyei határ menti településen az igenek győztek.
A Somogy megyei Vízváron a nemek 50,74 százalékkal győztek, az igenek mellett kampányoló Fidesz 2006-ban mégis nyert, 53,23 százalékot ért el szemben a 36,92 százalékot szerzett MSZP-vel.
Péterhidán 67,8 százalékos fölényben voltak a nemek,
míg másfél évvel később 46,15 százalékkal győzött a Fidesz-KDNP, szemben a 40,66 százalékos MSZP-vel.
Szentborbáson 78,38 százalék ellenezte a kettős állampolgárság bevezetését,
de 2006-ban 50 százalék fölött szerepelt a Fidesz. A többi somogyi határ menti településen az igenek voltak többségben.
Baranya megyében a határ menti Piskón 55,32 százalékkal győztek a nemek, de a Fidesz másfél évvel később 75,42 százalékot kapott.
Alsószentmártonban 55,86 százalékot kapott a nem,
de 2006-ban 54,06 százalékkal nyert a Fidesz. Az összes többi Baranya megyei határ melletti településen elsöprő többségben voltak a nemek, de a kis falvak zömében 2006-ban a szocialisták győztek.
A Bács-Kiskun megyei Hercegszántón a nemek 54,19 százalékos arányban nyertek. 2006-ban a Fidesz-KDNP 49,62, az MSZP 41,05 százalékot ért el. Csikérián is a nemek nyertek 50,53 százalékkal, de a Fidesz az országgyűlési választáson 52,74 százalékot kapott az MSZP 39,54 százalékával szemben. A Bács megyei határ menti településeken nagyrészt az igen szavazatok voltak többségben.
A Csongrád megyei határ menti településeken
érdekes módon majdnem mindenütt az igenek voltak többségben a kettős állampolgárságról szóló szavazáson.
Csak azokban a falvakban győztek a nemek, ahol egyébként az MSZP nagyon simán nyert 2006-ban.
A Békés megyei Eleken a nemek 52,64 százalékot kaptak, míg az országgyűlési választáson 51,64 százalékot szerzett a Fidesz-KDNP. A szocialisták akkor 40,81 százalékot értek el.
Újszalontán a nemek 54,9 százalékos fölényben voltak,
de 2006-ban a Fidesz-KDNP 56 százalékot kapott. A Békés megyei határ menti településeken egyértelmű fölényben voltak a nemek, de ezeken a szocialisták 2006-ban is jól szerepeltek.
A Hajdú-Bihar megyei Nyírábrányban 2004-ben a nemek 66,38 százalékot kaptak. Másfél évvel később a Fidesz-KDNP a szavazatok 53,68, az MSZP pedig 39,76 százalékát szerezte meg. Fülöpön 50,93 százalék mondott nemet a kettős állampolgárságra, de 2006-ban 69,89 százalékot kapott a Fidesz, míg az MSZP csak 24,13 százalékot. A Hajdú megyei román-magyar határon a települések többségében a nemek nyertek, de a szocialisták itt egyébként is erősek voltak.
A Szabolcs-Szatmár megyei
Csengersimán 64,97 százalék voksolt a kettős állampolgárság ellen,
míg 2006-ban 52,3 százalékot kapott a Fidesz, az MSZP pedig 42 százalékot. Kispaládon 51 százalék szavazott a kettős állampolgárság ellen, de 2006-ban a Fidesz 65 százalékot ért el, az MSZP pedig 30,77-et.
Beregdarócon is a nemek voltak minimális többségben, az országgyűlési voksoláson 75,41 százalékot kapott a Fidesz, az MSZP pedig 16,19 százalékot. Lónyán a nemek 60,17 százalékkal nyertek, míg 2006-ban a Fidesz-KDNP 49,89, az MSZP pedig 41,25 százalékot ért el.
A több tucat határ menti település eredményeit látva egyértelműen kirajzolódik előttünk, hogy nagyon sok helyen pártszimpátiától függetlenül voksoltak a határon túli magyarok egyszerűsített honosítása ellen.
2004-ben a Fidesz egyértelműen a kettős állampolgárság mellett kampányolt,
de úgy tűnik, a határ mentén élő szavazókat ez egyáltalán nem érdekelte, és inkább a határon túliakkal szembeni előítéleteikre hallgattak.
A mostani kormányzati kampány nem a határon túli magyarokról szól, hanem az ennél távolabbról érkezőkkel szembeni előítéletekre próbál építeni. Ebből a szempontból jól látszik, hogy van tere a szavazatszerzésnek, ami mostanában jól jöhet a kormánypártoknak.