A világot elárasztó menekültekről, 6-800 ezer külföldön dolgozó magyarról, fizetett hobbijogvédőkről és a Fidesz holdudvarának tagjaival feltöltött Alkotmánybíróságról is beszélt a testület elnöke egy interjúban. Lenkovics Barnabást élesen bírálta emiatt Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke.
Riasztónak és szégyenletesnek nevezte Szigetvári Viktor az Alkotmánybíróság elnökének szavait, utalva arra az interjúra, amit a Mandinernek adott Lenkovics Barnabás, a testület elnöke.
Ezzel a mai szöveggel erkölcsileg vált méltatlanná pozíciójára, és Polt Péter mellé került a polcra
- hasonlította az Együtt elnöke a legfőbb ügyészhez az AB elnökét.
Szigetvári Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott: Lenkovics Polt mellé került arra a polcra, "ahol a kormányváltás utáni alkotmányos forradalom esetén helyben nem hagyható szereplők sorakoznak". Az ellenzéki politikus az interjú alapján úgy vélte, Lenkovics "nem a magyar alkotmányosságot védi, még csak nem is a Fideszt, hanem saját, gyáva túlélését".
Szigetvári bírálta, ahogy Lenkovics a közérdekű adatigénylés szigorítása mellett áll. Az elnök azt mondta:
Vannak egyszerűen hobbijogvédők, Bibó István szavaival őket hivatásos forradalmároknak nevezem.
Hozzátette, "valószínűleg szükség van rájuk, máskülönben nem finanszíroznák őket. De az, hogy a közösség rovására, annak költségére gyakorolják a jogaikat, kicsit furcsa."
Az interjú végén az elnök azért jelezte: ennél talán lenne jobb megoldás. Arra a kérdésre, hogy nem lenne-e egyszerűbb minden közérdekű adatot feltölteni egy helyre, úgy fogalmazott: "Nagyon is elképzelhetőnek tartok egy ilyet rendszert. Ha a politika is egy piac, akkor a politikai marketing és reklám szempontjából is sokkal hasznosabb és praktikusabb megoldás volna."
A Fidesz által 2010-ben megszerzett kétharmados parlamenti többség hatására nemcsak új alaptörvény készült, de jelentősen átalakultak a viszonyok az Alkotmánybíróságban is - fejtette ki Lenkovics. Arra a kérdésre, hogy fideszes lett-e a testület, azt válaszolta, egyáltalán nem lett az.
„Hogy a Fidesz saját politikai holdudvarából is beültetett néhány embert alkotmánybírói székbe? Ez igaz” - ismerte el.
De ahogy beül, onnantól kezdve alkotmánybíró, és nem fideszes. Az alaptörvény betartására, betartatására tesz esküt”
- magyarázta az AB elnöke.
Az Együtt-elnök Szigetvári Viktor Facebook-bejegyzésében felhívta a figyelmet arra, ahogy Lenkovics szerinte a szerb-magyar határon épülő kerítés ügyében „gyáva egyenes mondatot mondani, és közben pedig teljesen elkeni az emberi jogok és a menekültekkel szemben emberi bánásmód szempontjait”.
Az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságának a melegházasságot engedélyező döntése okán érintette a témát Lenkovics Barnabás is. Azt mondta, elképzelhető egy ilyen döntés akár Magyarországon is, de felhívta a figyelmet:
Hiába foglalnánk törvénybe, hogy férfinek férfitől gyermeke foganhat, attól az még nem lehetséges, habár a törvény papírja ezt elbírja.
Ugyanakkor azt is megjegyezte: „érdekes abszurditás, hogy miközben a heteroszexuálisok körében a házasságok száma csökken, a meglévő házasságok pedig tömegesen bomlanak fel, a homoszexuálisok körében a házasság iránti igény egyre erősödik”.