Az eddig is biztos volt, hogy Szerbia nem örül a magyar határzárnak, a két ország közös kormányülése után tartott sajtótájékoztatón ezt pedig már Aleksandar Vucic miniszterelnök is megerősítette. A szerb kormányfő azt is mondta, országa büszke a Magyarországhoz fűződő jó viszonyára, ezt pedig nem ronthatja el a kerítés megépítése.
"Nem lettünk boldogok attól a magyarázattól, hogy Magyarország a saját érdekeit védi, de biztosak vagyunk abban, hogy találunk közös megoldást" – mondta Vucic. Közös akció keretében Magyarország már most is segíti a szerb–macedón határ védelmét, a belgrádi kormány például hőkamerákat is kapott Magyarországtól – hangzott el.
A hatalmas szerb érdeklődés mellett megtartott sajtótájékoztatón Orbán Viktor megértést kért Belgrádtól a határzár miatt.
Eddig igyekeztünk olyan lépéseket tenni, amik figyelembe veszik a szomszédos országok érdekeit, mára azonban Magyarország harapófogóba került
– mondta a magyar miniszterelnök.
Orbán Viktor éppen ezért kényszerlépésnek nevezte az ideiglenes határzár felhúzását. Szerinte két oldalról is nyomás alatt van az ország, mert nemcsak jönnek ide a menekültek, hanem a nyugat-európai országok vissza is küldik őket.
A lépés nem a szerb nép ellen irányul, sőt a két ország között bővíteni és fejleszteni akarjuk a határátkelőket
– emelte ki Orbán.
A magyar kormányfő szerint azért is nevezik ideiglenes határzárnak a kerítést, mert nem szeretnék, ha örökké így maradna.
Magyarország a kerítés építését kizárólag határőrizeti kérdésnek tekinti,
az emberi jogoknak és a külpolitikának ehhez Orbán szerint nincs semmi köze.
Két hete jelentették be
Éppen két hete jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, hogy négy méter magas kerítéssel zárná le a kormány a teljes, 175 kilométer hosszú szerb–magyar határszakaszt."Aki jó szándékkel jön, az jöhet a törvényes határátkelőkön keresztül. Aki azonban illegálisan érkezik, az már az első lépésével törvényt sért, ezért is üzenjük azt, hogy ha Magyarországra jön valaki, akkor be kell tartania a törvényeinket" – védte meg a menekülteknek szóló plakátkampányt a kormányfő.
Orbán Viktor most is kiemelte, hogy modern kori népvándorlásról van szó, és szerinte illúzió azt hinni, hogy csak addig jönnek a válságövezetekből, amíg nem sikerül pacifikálni ezeket az országokat.
Mindenki szeretne jobb helyen élni, mint ahol született. Ha ezt hagyjuk, akkor akár százmilliós számban is jöhetnek
– magyarázta a kormányfő.
A szerb–magyar kormányülésen nem csak a menekültkérdésről esett szó, a két ország miniszterei több közös megállapodást is aláírtak. Kiemelt téma volt a tervezett Belgrád–Budapest-vasútvonal megépítése.
Aleksandar Vucic megerősítette, hogy július 16-án ülnek össze a szakértőik és a két ország közlekedési miniszterei, akik a kínai féllel együtt összeolvassák a megvalósíthatósági tanulmányokat. "Már dolgozunk a kivitelezési terven, és még az év vége előtt elkezdjük az építkezést" – mondta Vucic.
Lesz Szeged–Szabadka-vasútvonal is, és több új határátkelőhelyet nyitnak a szerb–magyar határon,
Magyarország pedig támogatja, hogy az új stratégiai gázvezeték Szerbián keresztül haladjon.
Az oktatás és a kultúra területén is kötöttek megállapodásokat, a magyar fél 50 szerb fiatal ösztöndíjast fogad és 500 millió forinttal támogatja a szabadkai zsinagóga felújítását.
Azt mindkét fél elismerte, hogy Magyarország és Szerbia között az egész régió jövője szempontjából fontos a jó kapcsolat, ezért jövőre Belgrádban újabb közös kormányülést rendeznek.