Két év után távozik posztjáról a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára – értesült az Origo. Az adó- és pénzügyekért felelős államtitkár információink szerint visszamenne dolgozni a pénzügyi szektorba. Úgy tudjuk, egy piaci szereplőtől kapott jobb ajánlatot, ezért hagyja ott a minisztériumot.
Értesüléseink szerint mindenkit meglepett a minisztériumban Orbán Gábor távozása, mert nem volt semmi előjele. Annak fényében pedig még meglepőbb volt a dönés, hogy biztosították neki az adóügyek teljes függetlenségét. Feszültséget okozhatott ugyanakkor, hogy Orbán Gábor nem akart a sajtóban szerepelni, amit nem néztek jó szemmel a tárcánál, ahol úgy gondolják, hogy egy államtitkárnak ezen a téren is helyt kell állnia.
Orbán Gábor távozásához, forrásaink szerint, köze lehet az NGM és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke közti feszült viszonynak. Mindkét intézményben nyílt titok, hogy
Varga Mihály miniszter és Matolcsy György jegybankelnök régóta nem áll egymással szóba, ha nem muszáj.
Értesüléseink szerint a konfliktus lényege, hogy Matolcsy György volt gazdasági miniszter, akit Orbán Viktor korábban a jobbkezének nevezett, jegybankelnökként is erős befolyást kíván gyakorolni a gazdaságpolitikára.
Varga Mihály kénytelen volt belenyugodni, hogy miniszterként nem ő irányítja a gazdaságpolitikát, másodhegedűs szerepbe kényszerült
– mondták forrásaink, akik szerint a minisztériumi apparátus nehezebben teszi túl magát ezen a napi működést megnehezítő konfliktuson. Úgy tudni, ebből a helyzetből lett elege Orbán Gábor államtitkárnak is.
Orbán Gábor 2013 áprilisában lett a tárca államtitkára, előtte több mint öt évig az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. kötvényüzletág-vezetője, illetve makroelemzője volt.
Azelőtt elemzőként megfordult az Európai Központi Banknál, és 2003–2007 között a jegybanknál is.
Mint arról az Origo beszámolt, Orbán Gábor volt az, aki
az NGM államtitkáraként idén március 10-én tárgyalt a Quaestor-csoport esetleges állami megmentéséről a vezérigazgató Tarsoly Csabával.
A jelenleg csalás gyanúja miatt előzetes letartóztatásban lévő Tarsoly a találkozó előtti napon írt segélykérő levelet Orbán Viktor miniszterelnöknek.
A találkozón az NGM korábbi közlése szerint Tarsoly Csaba ismertette a Quaestor helyzetét. Közölte, hogy súlyos finanszírozási problémái vannak, és nem tudja biztosítani a Quaestor által kibocsátott kötvények likviditását – ez amúgy egybecseng a levelében leírt helyzetjelentéssel.
A Quaestor-vezér állami tőkeinjekciót kért az ügyfelek befektetésének és a Quaestor-csoportnak a megmentéséhez. Ez a tárca szerint irreális és elfogadhatatlan megoldási javaslat volt, amiben Tarsoly az államra terhelte volna a kártalanítás teljes költségét.
Ezért az államtitkár nem értett egyet a javaslattal, a tárgyaláson megállapodás nem született – közölték. Az államtitkár távozását firtató kérdésünkre hétfő óta várjuk a választ a minisztériumtól.