A Város Mindenkié Mozgalom egy régebbi felmérése szerint a megkérdezett hajléktalanok csaknem 60 százaléka mondta azt, hogy az előző egy hónapban igazoltatták. Harmadukkal ez harminc nap alatt több mint négyszer is megtörtént.
Ezután úgy döntöttek, hogy alaposabban utánajárnak az igazoltatásoknak, és civil tesztelőket küldtek az utcára, a hajléktalanok mellé. A tapasztalat az volt, hogy a párban megjelenő emberek közül, noha ugyanúgy viselkedtek,
kizárólag a fedél nélkül élőket igazoltatták a rendőrök.
A tesztelésből kiderült, hogy Budapesten egy hajléktalan embert átlagosan akár havi kétszer is igazoltathatnak anélkül, hogy bármilyen szabályt sértene.
A kutatás eredményei alapján döntött úgy a Város Mindenkié és a Helsinki Bizottság, hogy az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordul. Beadványuk a Budapesti Rendőr-főkapitányság hajléktalan embereket diszkrimináló és zaklató igazoltatási gyakorlatáról szólt.
Az Egyenlő Bánásmód Hatóság eljárást indított,
amelynek keddi meghallgatására beidézték a Budapesti Rendőr-főkapitányság képviselőjét is, aki végül nem ment el. Gregor Katalin, az Egyenlő Bánásmód Hatóság főosztályvezetője az Origónak azt mondta, hogy még egyszer felszólítják a rendőrséget az adatszolgáltatásra, illetve újra megpróbálnak behívni tőlük valakit. Ha a rendőrség nem tesz ennek eleget, akár pénzbírságot is kaphat.
Megkerestük az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletét, és megkérdeztük tőlük, hogy miért nem jelntek meg a meghallgatáson, de egyelőre nem válaszoltak levélben feltett kérdéseinkre.