Egészen a vihar előtti utolsó pillanatig tombolt a hőség az országban. Szerdán nap közben Budakalászon volt a legnagyobb a forróság: ott 39,3 fokig melegedett a levegő - ezzel megdőlt az 1957-es bajai rekord, akkor 39,1 fokot mutatott a hőmérő.
Az enyhülésért nagy árat kellett fizetni: a vihar óriási erővel csapott le délután, percről percre jöttek hírek kidőlt fákról, elakadt vonatokról, vízzel teli aluljárókról. A mentők annyi riasztást kaptak, hogy az otthoni készenlétes szolgálatban lévő munkatársakat is berendelték az állomásokra, a mentőautókat pedig a betegszállításból is sürgősségi ellátásra vezényelték.
A vihar egy ember halálát okozta: az Epreserdő utcában, egy lakás pincéjében a felgyülemlett esővíz miatt szenvedett halálos áramütést.
Lázár János Tarlós Istvánnak üzent azután, hogy a főpolgármester az Origónak adott interjújában némiképp megkérdőjelezte a kancelláriaminiszter szellemi képességeit. Tarlós István ugyanis azt mondta: “egyszer valamikor berepült a parlamentbe Rapcsák András esernyőjén, mint a csudálatos Mary Poppins,
és az utóbbi egy évben eléggé próbára teszi a képességeit az a feladattömeg, amit a nálánál jóval nagyobb szellemi kapacitású miniszterelnök kiszignált rá.”
Lázár csütörtökön nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy miért romlott meg a viszonya a főpolgármesterrel.
Korábban jól együttműködtünk, aztán egyszer csak azt vettem észre, hogy hülye vagyok”
- értetlenkedett a miniszter. Tarlós István még aznap reagált, szerinte ő nem hülyézte le Lázár Jánost, csak a BKV-ról szóló nyegle nyilatkozatai miatt bírálta, már többször is.
Lázárnak és Tarlósnak, ha előbb nem, 2024-ig nem ártana rendeznie viszonyát, ha ugyanis Budapest megkapja az olimpiarendezés jogát, abban az évben szorosan együtt kell majd működnie a kormánynak és a fővárosnak. Az viszont már most biztos, hogy a parlament támogatja a magyar pályázatot.
Hétfőn az Országgyűlésben igennel szavaztak – a tartózkodó Bencsik János kivételével – a fideszes és a jobbikos képviselők, valamint a független Fodor Gábor és Kész Zoltán. A nem gombot nyomta meg 22 szocialista – az MSZP-s Kunhalmi Ágnes tartózkodott –, az LMP-frakció, valamint nemmel szavaztak a DK-hoz tartozó függetlenek, az Együtt egyik politikusa és a PM-hez tartozó független képviselő is.
A héten olyasmi is történt, ami 2007 óta nem fordult elő Magyarországon: egy politikus bevallotta, hogy meleg. Barabás Richárd, a Párbeszéd Magyarországért politikusa a blogján írt homoszexualitásáról. “Kizárólag a felszabadító őszinteség jelenthet alternatívát azzal a nevetséges cinizmussal szemben, amit nap mint nap megpróbálnak leerőszakolni a torkunkon. Nem benned van a hiba, hanem azokban, akik bármiért is megaláznak, kinevetnek és megvetnek.
Ők érdemelnek szánalmat, és nem te”
– írta a politikus. Legutóbb 2007-ben vallott másságáról politikus Magyarországon: akkor Szetey Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára beszélt a Pride megnyitóján a homoszexualitásáról.
Az idei, huszadik Budapest Pride felvonulása húszezer résztvevővel rendben lezajlott, a néhány ellentüntető nem tudta megzavarni.