Eddig körülbelül 15 ezer aláírás jött össze a Városliget beépítése ellen – közölte az Origóval Várnai László, a Civil Zugló Egyesület vezetője. Hosszú távú városfejlesztési szempontból alapvetően elhibázottnak tartják a Városligetbe tervezett múzeumi negyedet. Várnai László szerint
a projekt legnagyobb hibáját a parkba tervezett épületek nagy száma és mérete jelenti.
Tájékoztatása szerint augusztus 20-a után tovább folytatják az aláírások gyűjtését, mivel szeretnék elérni a 20 ezres számot. Az aláírók között nemcsak zuglóiak, hanem a főváros többi lakosa is rendkívül aktív. Várnai László elmondta, sokan azt követően támogatják a beépítés leállítását, amikor az épületek valós méreteit bemutatják az embereknek.
Egyelőre népszavazás nem lesz az ügyben,
mivel a parlament döntései felülírják a helyi népszavazásokat.
A Civil Zugló Egyesület elnöke arról is beszélt, hogy a Városliget beépítése ellen fővárosi közvélemény-kutatást is rendelnek majd. Erről szeptemberben nyilvános pályázatot írnak ki, így megtudhatjuk majd, mit gondolnak a budapestiek a beruházásról. Várnai szerint az internetadó és a tandíj elleni tüntetések bebizonyították, hogy ha a kormány megfelelő méretű ellenállással találkozik, akkor meghátrál.
Az egyesület vezetője bízik benne, hogy a szeptember végén tartandó tüntetésükön legalább 10 ezren lesznek majd, aminek a végén a parlamentnek adják majd át a szignókat. A tervek között szerepel, hogy az összegyűjtött aláírásokat a nemzetközi tervpályázat nyerteseinek is elküldik majd. Szólt arról is, hogy a kezdeményezésükhöz csatlakozott az Új Erzsébetváros Egyesület is, mivel
a zöldterületek beépítése a VI. és VII. kerületiek számára a zuglóiakhoz képest még több hátránnyal jár.
Mint arról az Origo is beszámolt, szűk két hét múlva dönthet a kormány arról, hogy a Ludwig Múzeum – Új Nemzeti Galéria épületére kiírt pályázat két nyertes terve közül melyik épüljön fel a Városligetben. A norvég piramis és a japán pagoda mellett azonban már két komoly építész is bedobott két komolyan vehető alternatív helyszínt.
Több fordulót követően megszületett a megállapodás a Liget Budapest projektért felelős Városliget Zrt. és a Néprajzi Múzeum tervpályázatán győztes francia tervezőcsapat, a Vallet de Martinis és a DIID iroda között a tervezői szerződésben rögzítendő feltételekről. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum igazgatója az Origónak adott interjúban kiemelte, hogy a múzeum soha nem működött saját épületben, sőt múzeumnak szánt épületben sem, így az alapítása óta gúzsba volt kötve.
„Most olyan kiállítási térbe költözhetünk, amit ránk szabtak”
– nyilatkozta.