Sipos Imre, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Köznevelésért Felelős Államtitkárságának helyettes államtitkára közölte, hogy még ma valamennyi köznevelési intézménynek eljuttatják a szabályzat változásainak gyűjteményét online formában. "Elvárásunk, hogy a változásokat mihamarabb építsék be a tanításba" - szögezte le, hozzátéve, hogy legalább kétéves türelmi időt biztosítanak az új szabályzat számonkérésében.
Az érettségi vizsgadolgozatokban a 2016/2017-es tanév tavaszi vizsgaidőszakáig mindkét kiadás szerinti helyesírást el kell fogadni.
A már megjelent tananyagokat nem kell átdolgozni, de az új tankönyvek már az új helyesírás szabályai szerint fognak megjelenni.
Prószéky Gábor, az MTA Magyar Nyelvi Osztályközi Állandó Bizottságának elnöke hangsúlyozta, hogy a helyesírási szabályzat nem törvény, hanem ajánlás, mint például az illemszabályok. "A helyesírási rendszer nem cél, hanem eszköz, amely az akadálytalan nyelvhasználatot kell, hogy szolgálja" - mondta a nyelvész. Hozzátette, hogy a helyesírási rendszer nagyszabású átdolgozása megnehezítené a mindennapi írásgyakorlatot.
Nem lett volna értelme például megszüntetni az ly használatát, mert problémák inkább az egybe- és különírással szoktak lenni.
A mostani szabályzatban rugalmasabb, pontosabb, követhetőbb lett, nyolcezer új szót tartalmaz, de nem hoz jelentősebb változásokat.
A szabályzatot nemcsak nyomtatva, hanem az összes lehetséges elektronikus platformon is publikálják. Okostelefonos applikációk szeptember végéig jelennek meg, de az új szabályzat alapján működik már a www.helyesiras.mta.hu tanácsadó portál is.