A súlyos fideszes vereségről szóló sajtóhírek elkerülése motiválhatta a nagyobbik kormánypártot, hogy nem indított jelöltet a vasárnapi angyalföldi időközi önkormányzati választáson. A kormánypártok közül most a KDNP száll ringbe, ami azért is meglepő, mivel a párt helyi szervezetét még tavaly év végén oszlatták föl.
Az új csapat számára nagyon jól jönne egy kedvező eredmény, de a győzelemben nem érdemes bizakodniuk. A jobboldal legutóbb 2006-ban tudott egyéni körzetet nyerni a XIIII. kerületben, de azt is csak azért, mert az SZDSZ önállóan indult.
A XIII. kerület 10. egyéni választókerületében (a Dagály fürdő és környéke) tavaly ősszel az MSZP és a XIII. Kerületi Lokálpatrióták Egyesülete közös jelöltjeként induló Bodorné Farkas Zsuzsánna majdnem kétszer annyi szavazatot vert fideszes riválisára.
Előbbi 1377 voksot kapott, míg utóbbinak be kellett érnie 727 darabbal.
A baloldali képviselő június elején hunyt el, ezért kellett új választást kiírni.
A voksoláson a Magyar Szocialista Párt – XIII. Kerületi Lokálpatrióták Egyesülete közösen, a Kereszténydemokrata Néppárt, a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Magyar Liberális Párt, a Párbeszéd Magyarországért Párt, a Lehet Más a Politika és a Magyar Munkáspárt állított jelöltet. Két jobboldalival szemben öt baloldali indul egy olyan körzetben, ahol a jelenlegi kormánypártoknak még soha sem termett babér.
Éppen emiatt a mostani választást egyértelműen egy baloldali házi versenynek lehet tekinteni, ahol a Demokratikus Koalíciót leszámítva mindenki megpróbálja fölmérni az erejét. A XIII. kerületben
1994 óta Tóth József MSZP-s polgármestert még megszorítani sem sikerült a jobboldali ellenzéknek.
2010-ben és 2014-ben, amikor óriási fölénnyel nyerte a Fidesz az önkormányzati választást, az MSZP-s polgármesternek akkor sem kellett izgulnia.
A kampányban a helyi szocialisták Tóth József nevével népszerűsítették az aspiránsukat. A korábbi választásokon ez mindig sikeres volt. A Párbeszéd Magyarországért a Dagály fürdő megvédése mellett korteskedett. Faragó Éva azt mondja, a 2017-es vizes vb után a helyieknek vissza kell kapniuk a fürdőt, mivel évtizedeken keresztül milliók számára volt elérhető az olcsó áraival. Sermer Ádám, a liberálisok jelöltje két önkormányzati tulajdonú ingatlan felújításával kampányolt.
Az LMP is fölvette a Dagály fürdő kérdését, de a párt inkább egy Árpád híd mentén felépítendő zajvédő fallal próbálja megnyerni a választók szimpátiáját. A Magyar Munkáspárt korszerűsítené a környéken lévő panelházakat és olcsó bérlakásokat alakítana ki az igénylők számára.
A Jobbik az Alfahír hírportál főszerkesztőjét indította a voksoláson, aki nagyrészt országos ügyekkel próbálja a helyiek voksát elnyerni. Érdekes módon a KDNP jelöltjéről a párt helyi Facebook-oldalán semmit sem lehet megtudni, aminek a hátterében a korábban említett feloszlatás állhat.
Bár a voksolás végeredménye nem befolyásolja a helyi képviselő-testület összetételét, de
a kisebb baloldali pártoknak nagyon jól jönne egy öt százalék fölötti eredmény,
mivel az elmúlt hónapok összes felmérése a bejutási küszöb alatt mérte őket. A XIII. kerület kiváló terep lehetne a számukra, de könnyen lehet, hogy a körzetben élő baloldaliak továbbra is Tóth József mellett sorakoznak föl, ahogyan azt 1994 óta teszik.