Rossz az állami egészségügyi rendszer megítélése: az emberek kétharmada elégedetlen az ellátások állapotával - derült ki a Publicus Intézet friss közvélemény-kutatásából.
A kutatásban megkérdezettek 66 százaléka elégedetlen az állami egészségügyi rendszerben tapasztalt állapotokkal.
Ebben egyetértés volt a pártok szavazói között: még a Fidesz-szavazók többsége (52 százalék) is elégedetlen, és
tízből csupán négy fideszes válaszolta azt, hogy valamennyire elégedett.
Leginkább az MSZP szavazói (82 százalék) voltak elégedetlenek.
A válaszadók 64 százaléka gondolja úgy, hogy az állami egészségügyi ellátás állapota az utóbbi években romlott. Ezzel az MSZP-szavazók 73 százaléka, a jobbikosok 66 százaléka ért egyet, és még a kormánypárti szavazók 45 százaléka is így érzékeli - derült ki a kutatásból.
Minden második válaszadó (49 százalék) úgy nyilatkozott, hogy ő vagy közeli családtagja az utóbbi néhány évben fizetett hálapénzt, és tízből hatan igénybe vettek valamilyen magán, és így fizetős egészségügyi szolgáltatást.
A kutatásból az is kiderült, hogy az egészségügy állapotával többségében elégedetlen, a jobb ellátásért nagy arányban hálapénz fizetésére is hajlandó emberek többsége ma már nem idegenkedne a még 2007-ban, a Gyurcsány-kormány idején rövid időre bevezetett vizitdíjtól.
Jelen helyzetben a megkérdezettek csaknem kétharmada (63 százalék) fizetne vizitdíjat. Hasonlóan ítélik meg a kérdést az összes párt támogatói.
Minden vizsgált társadalmi csoportban többségben van azok aránya, akik fizetnének vizitdíjat,
ha a pénzt az egészségügy fejlesztésére fordítanák.
A 2007-ben bevezetett vizitdíjat népszavazás törölte el egy évvel később: a 2008. március 9-i szociálisnak vagy háromigenesnek nevezett referendumon a részvétel meghaladta az 50 százalékot, és 80 százalékot meghaladó támogatást kapott a kórházi napidíj, a tandíj és a vizitdíj eltörlése.