Felháborodtak az ellenzéki pártok a kormány döntésén. Kovács Zoltán kormányszóvivő csütörtök délután jelentette be, hogy a kormány utasított minden minisztériumot és háttérintézményeiket, hogy bontsák fel szerződéseiket a Magyar Telekommal. Mindezt egy nappal az után, hogy a telekommunikációs cég felbontotta szponzori szerződését Ákossal.
Gyerekes döntésnek nevezte a kormány lépését Szigetvári Viktor. Az Együtt elnöke szerint a kormány összekeveri egy multinacionális vállalat szponzorációs szerződéséről hozott döntését a sokszínű, magyar adófizetők pénzéből, közbeszerzésen keresztül megkötött állami szerződések felbontásával.
A politikus hozzátette:
ezzel a lépéssel a kormány ráadásul nyíltan igazat adott Kovács Ákosnak.
Ráadásul – mint mondta – a Magyar Telekom a nemzetgazdaság meghatározó vállalata, amelynek lehet ugyan vitatkozni a döntéseivel, de ettől még egy ilyen lépés teljességgel elfogadhatatlan.
Vérlázító a kormány döntése – reagált a Demokratikus Koalíció. A Telekom Ákossal kapcsolatos döntése két magánszereplő, egy magánszemély és egy magánvállalat vitája. A magyar kormány ebbe a vitába avatkozott bele: nyíltan megfenyegette, majd bünteti a társaságot, közhatalmát törvényellenes módon magánvitában használva.
Ezért a Demokratikus Koalíció hatalommal való visszaélés bűncselekménye miatt
haladéktalanul büntetőfeljelentést tesz
a kormányhatározatot aláíró miniszterelnök vagy miniszter ellen.
Orbán Viktor addig bontogathat szerződést egy fideszes magyar állampolgár vállalhatatlan kijelentése miatt, ameddig Magyarország polgárai a vele kötött szerződést fel nem fogják mondani – írta közleményében a Magyar Szocialista Párt. Tóbiás József elnök szerint a döntéssel Orbán Viktor új szintre léptette a személyre szabott kormányzást Magyarországon.
„Világos, hogy ma Magyarországon a fideszes slepp bármilyen kínos helyzetben számíthat a kormány még kínosabb támogatására” – tette hozzá a pártelnök.
Harangozó Tamás, a párt frakcióvezető-helyettese csütörtök délután kérdést is benyújtott a kormányhoz a Telekomos szerződések ügyében. "Mekkora kárt okoznak Kovács Ákos énekes kedvéért?" - ezt kérdezte Rogán Antaltól, a miniszterelnöki kabinetiroda vezetőjétől, Lázár János kancelláriaminisztertől és Varga Mihály gazdasági minisztertől. Szerinte, ha a kormány egyoldalú lépése "tudatosan és szándékosan" kárt okoz a költségvetésnek, "az akár a hűtlen kezelés vagy a hivatali visszaélés bűncselekményének gyanúját is fölvetheti". A képviselő írásban vár választ kérdésére.
Magáncég döntéseit továbbra sem illik kommentálni sem a magyar kormánynak, sem bármelyik pártnak, mondta az Origónak Gál József. Az LMP szóvivője szerint a kormány szereptévesztésben van, hiszen a végrehajtói hatalom nem egyenlő a bírói hatalommal.
„Itt inkább egy durcis hisztikormányzásnak vagyunk a tanúi”
– tette hozzá.
Amíg a Telekom a saját profitját költi, addig a kormány az állampolgárok pénzével gazdálkodik, mondta az LMP szóvivője. Szerinte ha ezt a kormány így folytatja, ő fog rosszul járni, és a végén „a magyar állampolgárok fogják felmondani a szerződést, amit kötöttek a legutóbbi választásokon, mert ez nem kormányzás, amit most csinálnak”.
Óvodás reakció! – így reagált a kormány döntésére Dúró Dóra. A Jobbik képviselője abban egyetértett Lázár Jánossal, hogy
a Telekom részéről túlzás volt Ákos szponzori szerződésének felmondása,
szerinte azonban ez egy „rossz válasz volt egy rossz reakcióra.”
Dúró Dóra azt is hozzátette, hogy a kormány nyilván nem reagált volna így, ha nem egy „fideszes énekesről lenne szó”.
Egy demokratikus államban nem történhet meg, hogy a miniszterelnök kedvenc énekesét és barátját ért személyes sérelmet a kormány olyan intézkedéssel torolja meg egy az országba milliárdokat befektető és sok ezer magyar embert foglalkoztató vállalaton, amelynek gazdasági, költségvetési és morális hatásait egy másodpercig sem vizsgálja – közölték a Liberálisok.
Egy demokratikus államban a kormány nem állhat bosszút azért, mert a Kövér László és Kovács Ákos által megjelenített kormányzati nőképpel egy magánvállalat nem ért egyet, azt nem kívánja semmilyen módon támogatni – tették hozzá.
Este a Fidesz sajtóirodája is válaszolt megkeresésünkre. Szerintük a Telekom lépése mind a magyar alkotmány szellemével, mind pedig betűjével ellentétes. "Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy ma Magyarországon bárkit véleménye és nézetei miatt ilyen formában diszkriminálni lehessen" - írták válaszukban.