Harminc tanulótól búcsúzik az ajkai Szakképző Iskola, és nem a végzősök után integetnek: jövőre ennyi helyet kell megszüntetni a Bánki Donát intézményegységben, mivel tavaly októbertől a kormány egy huszárvágással maga döntheti el, megyénként hol és mennyivel érdemes támogatni a szakképzéseket.
Döntésük szerint logisztikai ügyintézőkre például nincs szükség Ajkán. "A növendékeink tavaly még országos első helyezettek voltak. Szeptembertől már el sem indíthatjuk a csoportjukat. De Pesten találták ki azt is, hogy
közgazdászokat szintén felesleges itt képezni"
– mondta Nagy Zoltán iskolaigazgató.
Nagy Zoltán szerint a kormány nemcsak a helyi és agglomerációban élő fiatalokat korlátozza, de hosszú távon kivérezteti a szakképző iskolát.
Hiába van ugyanis egyházi fenntartójuk, a hiányzó tanulók után kieső több tízmilliós állami normatívát így sem tudják pótolni, ez pedig idővel tanárok elbocsátásával, az oktatási színvonal esésével járhat. A kormányzat két évvel ezelőtt még a szakképzésben látta a jövőt, mára idáig jutottunk – mondta Nagy Zoltán.
Az igazgató az önkényesnek tartott korlátozásokban az oktatási rendszer válságát látja, ezért is csatlakozott a Miskolci Herman Ottó Gimnázium petíciójához, amit eddig már több mint 22 ezer tanár írt alá.
"Elegünk van abból is, hogy,
túlterhelten és motiváció nélkül dolgozunk,
tanárok, diákok egyaránt. A tananyag túlzó, ráadásul ad hoc módon változtatják. A diákjainknak jövőre például szakmai érettségit kell tenniük, miközben az egyes szaktárgyak érettségi vizsgakövetelményei sincsenek még kidolgozva" – mondta Nagy Zoltán és kollégája, Vörös Róbert.
Hozzátették, abszurdnak tartják a pedagógusok számára kidolgozott önértékelési rendszert, amiben
a tanár maga döntheti el, hogy jól dolgozik-e, miközben pontosan tudja azt is, hogy mikor ellenőrzik majd a munkáját.
Vörös és Nagy nyíltságát magyarázza, hogy az egyházi fenntartónak, a Hit Gyülekezetének köszönhetően nem kell moderálniuk magukat és beosztottjaikat, mint a Klik által fenntartott intézmények vezetőinek.
Az Origo az ajkain kívül hét, állami fenntartású iskolát keresett fel, és
az igazgatók mindegyike rémülten vagy sajnálkozva utasított vissza minket
"Kívánom, hogy találkozzanak olyannal, aki mer beszélni a problémákról" – mondták többen is.
Sajtóhírek szerint pedig a Klik a nyomozástól sem riad vissza, hogy utánanyúljon egy-egy, túlságosan szabad szájú tanárnak: állítólag kutattak, telefonálgattak a petíciót elsőként aláíró makói gyógypedagógus után is. Az Origo megtudta,
az ügyben már a Makói Járási Ügyészség nyomoz,
személyes adattal történő visszaélés gyanújával.
A november 27-én közzétett levél szerzői
A jelek alapján azonban az aláírók névsora jobban érdekli az intézményfenntartót, mint maga a levél tartalma, legalábbis nem reagáltak az üzenetre. "Hivatalos választ nyílt levelünkre sehonnan nem kaptunk. A sajtóból értesülünk mi is a reakciókról" – írta az Origónak Pilz Olivér, a miskolci gimnázium közalkalmazotti tanácsának elnöke.
Mi is kíváncsiak lettünk volna az Emmi hivatalos álláspontjára, de egyelőre nem válaszoltak kérdéseinkre – az sem derült ki, hogy mit gondolnak a makói pedagógus ügyében indított nyomozás(ok)ról. Ha a minisztérium reagál, frissítjük cikkünket.
A nyílt levélnek annyi hatása mégis volt, hogy Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere elismerte,
túltolták a biciklit",
túl magasan központosították az iskolákkal kapcsolatos döntési jogköröket. Szerdán pedig a tárcavezető Miskolcra látogatott, hogy az oktatás helyzetéről egyeztessen Kriza Ákos polgármesterrel és Horváth Péterrel, a Nemzeti Pedagóguskar elnökével – a zárt körű eseményre Pilz Olivért, a hermanosok képviselőjét is meghívták. Úgy tudjuk, a fórumon
Balog Zoltán elismerte, hogy a tanárok és a diákok túlterheltek,
a hazai iskolák kétharmadát kezelő Klik pedig sokszor képtelen reagálni a napi problémákra. Konkrét megoldási javaslatként viszont csak egyet említett, amit már január 23-án is: mérsékelni fogják a pedagógusok adminisztrációs terheit, és csak háromévente kell az önértékeléssel, minősítéssel bajlódniuk.
Balog láthatólag igyekszik visszafogni a túltolt biciklit: látogatása ezzel együtt megkésettnek tűnhet, hiszen a tiltakozások folytatódnak, Miskolcon a jövő héten nagyszabású felvonulást szervez a Pedagógusok Szakszervezete is, kiállva a véleményüket vállaló tanárok mellett.
Regionális fórumokat szerveznek a jövőben
Korrekt, színvonalas és fair volt a szerdai fórum Miskolcon - mondta Balog Zoltán emberierőforrás miniszter a TV2 Mokka című műsorában, csütörtök reggel. Balog Zoltán azt mondta, maga is meglepődött az oktatási rendszer egyes hibáin, a pedagógusok minősítési eljárásáról azt mondta, hiba, hogy "először minősítünk egy tanárt, aztán ráküldünk egy tanfelügyelőt". Maga a minősítési rendszer megmarad, de egyszerűsítenek rajta, ami 9000 tanár munkáját könnyíti meg. Állítása szerint a tanárok is igénylik a minősítési rendszert, mert versenyképessé teszi őket. A jövőben regionális fórumokat szerveznek majd - mondta Balog Zoltán, ezen államtitkárok, helyettes államtitkárok és a Klik munkatársai egyeztetnek a pedagógusokkal, iskolaigazgatókkal.