Január 11-én, hétfőn lesz az első tárgyalás az utóbbi napokban nagy port kavart plakátháború ügyében induló perben. Ezt a részben az Orbán Viktorral háborúzó Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Mahir Cityposter Kft. indította azután, hogy a főváros egyoldalúan szerződést bontott vele a Budapest-szerte kihelyezett 761 közterületi hirdetőoszlop üzemeltetésére.
Mint arról az Origo beszámolt, a Mahir-cég jogi képviselője, Magyar György szerint a szerződés rendkívüli felmondásának indokai nem állnak meg, így az álláspontjuk szerint jogszerűtlen.
Milyen utólagos indok az, hogy jó erkölcsbe ütközik?"
- kérdezte az ügyvéd, aki nem érti, hogy ha a főváros kevesli a szerződés szerint neki járó díjat, miért nem kezdeményezte a megállapodás módosítását.
A hétfői per lesz egyébként az, amire Magyar György meglepetést ígért, és számukra kedvező fordulatra számít azután, hogy
a napokban másodszor is elutasította a bíróság a Mahir-cég kérelmét,
amellyel a főváros által január 2-án megkezdett hirdetőoszlop-bontás tiltását kezdeményezték ideiglenes intézkedésként.
Az ügyvéd szerint a bíróság elutasítása valójában megállapítja, hogy lehetne alapja a bontást tiltó ideiglenes intézkedésnek, ahogy lehetne helye kárbiztosíték megállapításának is, ezért nem megalapozatlanság miatt utasították el a kérelmüket, hanem azért, mert még nem tudták felbecsülni, mennyi kár éri őket.
"A munkatársaimmal túlórázunk, mindent előkészítünk a hétfői perre, ahol dokumentumokkal fogjuk bizonyítani, hogy az elmúlt napok oszlopháborúja miatt mennyi kár érte a céget" - mondta Magyar, hozzátéve:
már nyilvánvaló, hogy indokolt a tiltás, hiszen annak hiányában sorra viszik el az oszlopokat,
szerinte a bíróság már határozhat az ideiglenes intézkedésről.
Arra a kérdésünkre, hogy milyen más jogi eljárások vannak folyamatban - hiszen a Mahir-cég közlése szerint nemzetközi fórumokon is keresik az igazukat -, Magyar szűkszavúan válaszolt. Annyit mondott, a nemzetközi bírósági ügyek előkészítésére a Mahir Cityposter társtulajdonosa, az euroAWK más jogi képviselőt bíz meg, ezért felhatalmazás hiányában erről nem beszélhet.
Milyen nemzetközi lépések várhatóak?
Az Origo értesülései szerint az euroAWK a Magyarországon kívüli jogi eljárásokkal egy nagy nemzetközi cég magyar partnerét bízza meg: a Réczicza István vezetésével működő Réczicza Dentons Europe LLP-t. Kerestük pénteken a Réczicza-irodát, hogy a részletekről érdeklődjünk, de választ csak vasárnap este kaptunk. Eszerint: A Réczicza Dentons Europe LLP ügyfelei közé tartozik az euroAWK, de bármilyen a fenti cikkben említett, a MAHIR Cityposter Kft.-t érintő vagy ahhoz kapcsolódó, hazai vagy nemzetközi peres eljárás előkészítésére megbízást nem kapott.
A Réczicza ügyvédi irodával megegyezően nyilatkozott később az euro AWK is, tudatva: az Origo információval ellentétben nem is terveznek nemzetközi jogi eljárásokat indítani. Közlésük szerint az euroAWK - sem annak magyar leányvállalata -
nem kezdeményezett jogvitát sem a washingtoni beruházásvédelmi vitarendezési fórum, sem más nemzetközi vagy hazai vitarendezési fórum előtt,
ilyen indítását nem is tervezi, továbbá nem adott semmilyen megbízást ilyen jogvita előkészítésére vagy kezdeményezésére.
Réczicza István és ügyvédi irodájának munkatársai tavaly csatlakoztak a Dentons budapesti irodájához. A budapesti ügyvédek érkezésével a Dentons - az amerikai McKenna Long & Aldridge ügyvédi irodával, valamint a kínai Dacheng ügyvédi irodával történt közelmúltban bejelentett egyesülését követően - a világ legnagyobb ügyvédi irodájává vált.
Réczicza István irodája a tavalyi csatlakozásig Réczicza White & Case LLP Ügyvédi Iroda néven egy másik nagy nemzetközi iroda, a 114 éve alapított New York-i White & Case LLP magyar partnereként működött.
Réczicza István referenciái az első Orbán-kormány idejére nyúlnak vissza,
amikor a privatizációért felelős állami vállalat, az ÁPV Rt. adott neki megbízásokat.
De a Réczicza White & Case LLP-t bízta meg a második Orbán-kormány a washingtoni Sukoró-perben is a magyar állam képviseletével az izraeli befektetők ellenében. Amint arról az Origo beszámolt, 1 973 637 446 forintot fizetett ki a kormány annak a két ügyvédi irodának, amely a Sukoró-perben sikerrel képviselte az államot.
A beruházási viták rendezésére szakosodott, a Világbank mellett működő választott bíróság az állam javára döntött, amikor elutasította az izraeli befektetők keresetét és 100 milliárd forintos kártérítési igényét.
A kétmilliárdos megbízáson Récziczáék a Sárhegyi és Társai Ügyvédi Irodával osztoztak.
Utóbbi névadója Sárhegyi Zoltán, a Nemzeti Választási Bizottság Fidesz által delegált tagja.