Este az otthonából vitték be szerdán a rendőrök kihallgatásra azt a háromgyerekes férfit, akit egy társával együtt garázdasággal gyanúsítanak, amiért aznap megvédték a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó hirdetőcég egyik oszlopát, nehogy elbonthassa a főváros.
Két év szabadságvesztést is kiszabhat a bíróság arra a két férfira, akik biztonsági őrként dologznak a Legion Invictus Kft.-nek. Ez az az őrző-védő cég, amelyiknek az emberei napok óta szinte utcai harcot, de leginkább állóháborút folytatnak a Mahir Cityposter Kft. hirdetőoszlopai védelmében.
A két férfi - társaikhoz hasonlóan - szerdán a főváros XI. kerületében, a Bartók Béla úton azt próbálta megakadályozni, hogy a főváros által megbízott bontócég, a BKK Közút Zrt. emberei elszállítsák a Mahir oszlopait, miután a Fővárosi Közgyűlés felmondta a Mahir-céggel 25 évre kötött szerződést.
A két férfit a rendőrség garázdaság vétségével gyanúsította meg, a kihallgatáson azonban egyikük sem tett vallomást, viszont mindketten panasszal éltek a gyanúsítás ellen - mondta az Origónak ügyvédjük, Böröczky Kornélia.
Az ügyvéd elismerte, hogy a büntetlen előéletű személy- és vagyonőrök szerdán a Bartók Béla úton szóváltásba keveredtek a bontóbrigád tagjaival, de azt állította, hogy tettlegesség nem történt, és ilyet a rendőrség sem említett a kihallgatásukkor.
Noha az ügyvéd szerint csak "szájkarate" zajlott az utcán, ez lehet garázdaság.
Igaz - tette hozzá - a bírói gyakorlat szerint ilyesmiért mergrovást, de legfeljebb próbára bocsátást szokott alkalmazni a bíróság, a büntető törvénykönyv szerinti legsúlyosabb büntetést, a két év szabadságvesztést nem.
Előállítás, majd gyanúsítás
A Budapesti rendőr-főkapitányság az Origo érdeklődésére megerősítette: szerdán este garázdaság vétség gyanúja miatt hallgattak ki egy 40 és egy 48 éves budapesti férfit. A rendőrség még annyit közölt, hogy az előállítás összefüggésben van a Mahir-cégnek végzett tevékenységükkel. Azt is tudatták, hogy nem vették őrizetbe a két férfit.
A gond az, hogy még a büntetőeljárásuk lezárása előtt, vagyis
mielőtt kiderülne, hogy a két őrző-védő egyáltalán bűnös-e, elveszíthetik a munkájukat, a megélhetésüket
- hívta fel a figyelmet ügyvédjük. Böröczky Kornélia szerint ugyanis amíg tart ellenük az eljárás, felfüggeszthetik az engedélyüket, így nem dolgozhatnak tovább
Csütörtökön egyébként folytatódott a Mahiros őrző-védők és a bontóbrigádok napok óta tartó csatája a fővárosban: ezúttal az Üllői úton próbált a bontócég több hirdetőoszlopot is kidönteni - tudta meg az Origo Mahir-cég tanácsadójától, Puskár Anettől.
Szerdán 13, kedden pedig 50 hirdetőoszlopot már sikerrel elbontatott a főváros a Mahir számításai szerint, így összességében a százat is megközelítheti a veszteség.
A Mahir Cityposternek összesen 761 ilyen hirdetőfelülete van Budapest-szerte,
többségük felületét pedig hónapokra előre értékesítették már, így jelentős kieső bevétellel számolhatnak.
Az Origo érdeklődött a BKK Közút Zrt.-nél is, hogy az ő számításaik szerint hány oszlopot vittek el eddig, de egyelőre nem kaptunk választ. Ahogy arra sem, mennyit fizetnek a bontóbrigádoknak egy-egy elszállított Mahir-oszlopért, és arra sem, hová viszik és mit csinálnak az elszállított oszlopokkal.
Csütörtökön a Fővárosi Törvényszék külön közleményben is fontosnak tartotta tudatni az MTI-n keresztül azt a már napok óta közismert döntést, hogy
a bíróság elutasította a Mahir Cityposter Kft. ideiglenes intézkedésre irányuló kérelmét,
miszerint a bíróság tiltsa el a fővárost a hirdetőoszlopok elbontásától.
Ez az amúgy még nem jogerős végzés az, amire hivatkozva a főváros bontani kezdte az oszlopokat, miközben a Mahir Cityposter Kft. jogi képviselője szerint a kérelem elutasítása nem egyenlő azzal, hogy szabadon bonthatók lennének az oszlopok.
Annyi történt, hogy a bíróság nem látta szükségesnek az ideiglenes intézkedést"
A napok óta tartó álláháború ellenére a Mahir Cityposter állítja, nem az utcai háború a célja. Mint arról az Origo beszámolt, a társaság jogi képviselője szerint azonban az sem járja, hogy egy még folyamatban lévő jogvitát a főváros önbíráskodással és rongálással próbáljon rendezni.
Magyar György arról is beszámolt, hogy hétfőn keresetet nyújtottak be a bíróságra, amelyben
a fővárostól 600 millió forint kárbiztosítékot követelnek
- ennyi kárt okoznának, ha mind a 761 hirdetőoszlopot eltávolítanák. Ezt az összeget letétbe kérik helyezni, hogy a most is folytatódó károkozásnak legyen fedezete - magyarázta.
Lecsúszhatnak Simicskáék a TV2-ről
Andy Vajna cége, a Magyar Broadcasting Co. Kft. hétfőn beadta bejegyzési kérelmét, csütörtökre pedig már ő lett a TV2 Média Csoport Kft. új tulajdonosa a cégbíróság döntése nyomán. Jelenleg úgy fest tehát, hogy Simicska Lajos üzlettársának, Fonyó Károlynak a cége, a Megapolis Media Zrt. lecsúszik a TV2-ről. Simicskáék több dolgot is furcsállnak az ügyben.