Felvetődhet az agglomerációs közösségi közlekedés állami visszavételéről zajló tárgyalásokon az utazási kedvezmények kérdése - mondta Tarlós István a Budapestinfón. A főpolgármester szerint megkérdőjelezhető, hogy jelenleg teljesen díjmentes a 65 év felettiek utazása.
A kenyeret, a tejet, a parizert sem kapjuk ingyen, én is 65 év feletti vagyok - mondta Tarlós. Az utazási kedvezmények azonban állami szabályozási körbe tartoznak, ezért
a változtatáshoz a kormány egyetértése is kell
- emlékeztetett, hozzátéve, hogy a 6 éven aluli gyerekek ingyenes utazásához nem nyúlna.
Az Tarlós szerint rendben van, hogy legyen valamilyen kedvezmény, de az ingyenesség átgondolandó ilyen helyzetben, amikor a fővárosnak szűkek a pénzügyi keretei, hiszen
üres kasszából nem lehet közlekedést finanszírozni.
Reagálásában az MSZP elfogadhatatlannak nevezte, hogy ha megszűnne a 65 évnél idősebbek ingyenes fővárosi tömegközlekedési lehetősége.
Horváth Csaba szocialista fővárosi képviselő szerint az idősek "tisztességes nyugdíj helyett kapják a bérletet",
amelyért csak akkor lehetne tőlük pénzt kérni, ha az állam becsülettel megfizetné korábban ledolgozott éveiket.
A fővárosi MSZP szerint Budapest az elmúlt 5 évben 45 milliárd forinttal kevesebb állami hozzájáruláshoz jut, vagyis az agglomerációs közlekedés átadásával nyert 10 milliárd forint ellenére továbbra is 35 milliárd forintos hiánnyal küzdene.
Az MSZP ezért javasolja, hogy a jelenlegi 4 százalékról emeljék 6 százalékra a fővárosnál maradó adóbevételek arányát. Ezzel a mintegy 100 milliárd forintos pluszforráson nagyjából fele-fele arányban osztozó kerületek és a főváros kasszájában a jelenleginél több pénz maradna.
Ezt a javaslatot kívánták bemutatni a szocialisták Tarlósnak, illetve a fővárosi képviselőknek, ám az e célból kezdeményezett rendkívüli közgyűlési ülést a kormánypárti képviselők bojkottálták: Tarlóson kívül csak 9 ellenzéki politikus ment el - ők sem mind -, így az ülés határozatképtelen volt.
A 65 év felettiek ingyenes utazásának felülvizsgálata, a kedvezmény szűkítése egyáltalán nem új ötlet, a Gyurcsánytól a Bajnain át az Orbán-kormányig sok kormányban mérlegelték ennek lehetőségét már, de
a 65 év felettieket érintő kedvezményt eddig nem vonták meg.
Az Origo kíváncsi volt, vajon most Tarlós István csak a saját ötletét vázolta a Budapestinfón, vagy esetleg már a kormány is gondolkodott erről, így a Miniszterelnöki Kabinetirodához és a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz fordultunk kérdéseinkkel. Előbbi tárcától érkezett is válasz:
a kormánynak nincs szándékában a 65 év felettiek ingyenes utazását biztosító jogszabály módosítása.
Péntek este Tarlós István közleményben reagált a tárca válaszára, ebben az szerepel, hogy: "Örülök, hogy ilyen hamar megerősítést nyert, hogy a díjmentességet törvény írja elő. Ezek után biztos vagyok benne, hogy a jövőben az állam biztosítani fogja azt a 9 milliárd forintot, amennyivel a főváros kevesebbet kap évente e díjmentesség biztosítására. Úgy gondolom, hogy ez a jelenlegi egyeztetés légkörét tovább javítja."
Az EP-képviselők már fizetnek
A Horn Gyula által 1997-ben a nyugdíjasok számára bevezetett ingyenes utazást már a második Gyurcsány-kormány idején is tervezték megnyirbálni, ám
Kóka János miniszter végül 2007 tavaszától csak kilenc másik kedvezménykategóriát szüntetett meg,
köztük a futballbírók, a természetjárók és az EP-képviselők ingyenes utazási lehetőségét.
Néhány évvel később a Bajnai-kormány ugyancsak tervezte a több mint negyvenféle utazási kedvezményt nyújtó rendszer átalakítását, ám végül idő hiányában ekkor sem nyúltak a 7,5 millió állampolgárt valamilyen előnyre jogosító szisztémához.
Alakul a megszorító Orbán-csomag - reagált a felvetésre a Demokratikus Koalíció (DK). Gyurcsány Ferenc pártja nem támogatja a javaslatot. Azt kérték, hogy a kormány ne pazarolja el az emberek pénzét, szerzett jogokat ne vegyen el, inkább biztosítsa azt a pénzt, amivel a buszok, villamosok, trolik és a HÉV zavartalanul szállíthatják az utasokat.