Nincs pánikhangulat a kormányban a tanárok, a szülők és a diákok tiltakozása miatt – mondták azt Origónak a kabinethez közel álló források. Hasonló információkat kaptunk a Fidesz képviselőitől is. Elmondásuk szerint
nem aggódnak a közoktatásban kialakult helyzet miatt,
mivel szerintük egy ilyen méretű demonstrációt még képes kezelni a kormányzat.
Nem érdemes a mostani helyzetet összehasonlítani a 2012-es diáktüntetésekkel, valamint a 2014-es netadó elleni demonstrációkkal – mondták a kormányzati döntéshozatalra rálátó forrásaink. Szerintük akkor lényegesen nagyobb volt a társadalom szimpátiája a demonstrálókkal, mint most.
Egyik forrásunk arról beszélt, hogy a kabinet a vitát jó irányba terelte azzal, hogy a pedagógusbéreket állította a középpontba, így több esetben magyarázkodásra kényszerítette a tanárokat képviselő szakszervezeteket. Az teljesen várható volt, hogy tartanak majd egy jelentősebb erődemonstrációt a tanárok a tárgyalások megkezdése előtt, hogy minél jobb pozícióból induljanak.
Bár forrásaink nem nevezték aggasztónak a Klik körül kialakult helyzetet, de azt elismerték, hogy a központosítás és az intézményfenntartó felállítása
a kormány ötlete volt, és most kiderült, hogy nem működik.
Ezért a következő hetekben tehet engedményeket a kormány, hogy csökkentse a feszültséget, és bizonyítsa tárgyalóképességét. Úgy vélik, hogy Palkovics László menedzserszemlélete elég lehet a kedélyek lehűtésére, és hogy jó kompromisszumot kössön a kabinet.
Egy másik, a tárgyalásokra rálátó forrásunk arról beszélt, hogy hiba lenne, ha a kormányzat lebecsülné a pedagógusok mozgalmát. Bár még nem lehet össztársadalmi kormányellenes megmozdulásról beszélni, de ha figyelmen kívül hagyják a követeléseket, az újabb lendületet adhat a tiltakozásoknak.