Orbán Viktor vereséget szenvedett az EU-csúcson, a külföldön dolgozó magyarok helyzete egyértelműen rosszabbodik – közölte az MSZP alelnöke. Ujhelyi István – aki európai parlamenti képviselője is az MSZP-nek – azt írta, Nagy-Britannia várhatóan
nem négy, hanem hét évig korlátozhatja
az EU-tagországokból érkező munkavállalók juttatásait. Már nemcsak az angolok, hanem más uniós tagországok is szigoríthatják a jövőben az uniós munkavállalók bizonyos szociális juttatásait – írta.
A Jobbik szerint Orbán Viktor miniszterelnök pálfordulást hajtott végre a menekültügyi kvóták ügyében azzal, hogy támogatta az Európai Tanács menekültek relokációjáról is szóló zárónyilatkozatát. Z. Kárpát Dániel, az ellenzéki párt alelnöke úgy fogalmazott, hogy
a kormányfő és kabinetje kettős beszédet folytat a kvótákról.
Míg belföldön harcos retorikával kikel a kvóta ellen, és aláírásokat gyűjt, addig nemzetközi téren nem áll ki ezen álláspontja mellett – közölte.
A jobbikos képviselő „elképesztő árulásnak" nevezte, hogy Orbán Viktor nem akadályozta meg annak a zárónyilatkozatnak az elfogadását, amely szerinte 160 ezer menekült áthelyezéséről szól, akik közül mintegy 1300 érkezhet Magyarországra.
Orbán Viktor is megszavazta a menekültek kvóták szerinti elosztását tartalmazó záródokumentumot pénteken az EU-csúcson, ezzel „politikai celebbé” vált, aki alkalmatlan arra, hogy megvédje az országot – mondta Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció (DK) ügyvezető alelnöke. Azt mondta: ezzel kiderült, hogy „az elmúlt egy évben
tízmillió magyar embernek hazudott a kormányfő”,
mivel a plakátkampányban azt mutatta be, hogy a kvóták szerinti elosztás káros, és nem enged be egy menekültet sem.
A DK ügyvezető alelnöke szerint Orbán Viktor „átvert kétmillió embert, a saját támogatóit, akik aláírták a menekültek befogadása elleni aláírásgyűjtő ívet”. Ezzel a miniszterelnök „politikai celebbé" vált, aki csak plakátokon sikeres, nem képes arra, hogy Brüsszelben megvédje az álláspontját, és így az országot sem tudja megvédeni.
Az LMP szerint Orbán Viktor miniszterelnök cserbenhagyta a külföldön dolgozó magyarokat, képtelen volt az érdekeiket képviselni és megvédeni. Gál József, a párt szóvivője a brüsszeli csúcson született megállapodásról azt írta: önmagában siker a Nagy-Britannia reformcsomagjáról szóló megállapodás, annak tartalma ugyanakkor kudarcos a magyar munkavállalóknak.
Hajdu Nóra, az Együtt elnökségi tagja szerint a magyar miniszterelnök döntése miatt is
nehezednek a Nagy-Britanniában dolgozó magyarok körülményei.
Hajdu Nóra azt mondta: az Európai Tanács a kétnapos csúcstalálkozóján egyhangúlag döntött a brit reformtörekvésekről, ezen belül a nagy-britanniai munkavállalás kérdéséről és a migrációról. Hozzátette: a magyar miniszterelnök egyenrangú partnerként ült a tárgyalóasztalnál, és mindkét határozat egyhangúlag született meg.
A Fidesz szerint a Jobbik és Gyurcsány pártja azok, akik elárulják a magyar emberek érdekeit. Ők azok, akik idegen érdekeket szolgálnak, akik nem támogatták a kerítés megépítését, a bevándorlási szabályok szigorítását és azt sem, hogy katonákkal és rendőrökkel védjük meg a határokat az illegális bevándorlóktól – tették hozzá. A magyar és a szlovák kormány volt az első, amely az Európai Bíróságon is megtámadta az uniós betelepítési kvótát, amely napirenden lesz a következő EU-csúcson is.
Orbán Viktor Brüsszelben azt mondta, nyugaton a helyzet romlik, ám továbbra is többen képviselik azt a politikát, hogy
be kell engedni a migránsokat az unió területére,
és jogi eszközökkel, kötelezően el kellene osztani a tagállamok között, hozzátéve: az ezt képviselők hangja rendkívül erős volt a tanácskozáson.
Ennek elhárítása és kivédése lesz az elkövetkezendő hetek feladata, és erről is szól majd az előrehozott márciusi uniós csúcsértekezlet - tette hozzá Orbán Viktor.