A törvény szerinti január 31-i határidőre minden országgyűlési képviselő leadta a vagyonnyilatkozatát. Elsőnek Orbán Viktor miniszterelnök hozta nyilvánosságra a honlapján 2015-ös beszámolóját.
Mint arról az Origo külön cikkben is beszámolt, a miniszterelnöknek ugyanannyi ingatlanja van, mint a tavalyi bevallásban, azaz továbbra is felerészben tulajdonosa egy 2002-ben vásárolt budapesti, XII. kerületi társasházi lakásnak.
Emellett a Fidesz elnöke a bevallásában feltüntette 2006-ban vásárolt felcsúti, összesen 5035 négyzetméternyi, közös tulajdonban lévő, belterületi földjeit - amelyeket 50 évre ingyenesen átengedett a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványnak -, valamint a 2013-ban vásárolt, szintén felcsúti házát. Autója, egyéb nagy értékű ingósága és gazdasági érdekeltsége továbbra sincs Orbán Viktornak.
Míg a feleségével, Lévai Anikóval közös számláján tavaly 930 ezer forint volt, a most nyilvánosságra hozott bevallásban itt 5 millió 53 ezer forint szerepel, ugyanakkor a jövedelménél jelezte, hogy
5,5 millió forint bevétele származott könyvkiadásból.
A miniszterelnök 2002-ben vett fel - feleségével közösen - 20 millió forint jelzáloghitelt, amelyből fennálló tartozása 7 millió 167 ezer forint. Az előző bevallásához viszonyítva ez azt jelenti, hogy egy év alatt 1 millió 122 ezer forintot törlesztett.
Mint arról az Origo beszámolt, hárommillió forinttal növelte folyószámláján tartott pénzét Áder János köztársasági elnök egy év alatt - derült ki a Köztársasági Elnöki Hivatal honlapján olvasható vagyonnyilatkozatából, amely vasárnap került fel az oldalra.
Az államfő életbiztosítása idén mintegy kétezer-ötszáz euróval ér többet, mint egy évvel ezelőtt - 110 ezer eurót -, más jelentős változás azonban nincs az államfő vagyonával kapcsolatos dokumentumban.
A Miniszterelnökséget vezető miniszternek eddig sem volt kevés ingatlana, 2014-ben hét új került a birtokába, így volt 19 a nevén, de most
Hódmezővásárhely közelében vett még 22,5 hektár erdőt.
A megjegyzés rovatba azt írta, hogy ezek folyamatban lévő adásvételek. Gépkocsit viszont még mindig nem vett. Ugyanakkor még mindig elég nagy gyűjteménye van műtárgyakból, övé például egy Rákóczi György-kézirat és gróf Széchenyi Zsigmond karosszéke. A műtárgyak sora tavaly több, nem részletezett elemmel bővült.
Tartozásai tavaly nem nőttek: a banknak 45, magánszemélyeknek 36 millióval tartozott. A megtakarításai is apadtak valamennyit. Lázárnak 2014-ben 46,8 milliója volt kötvényekben, életbiztosításban és törzsrészvényben, ezt még az ingatlan- és műtárgyvásárlások ellenére is növelni tudta tavaly 54,8 millióra. Adóssága egy forinttal sem lett viszont kevesebb: maradt 81 millió forint.
Lázár János a Miniszterelnökségtől továbbra is bruttó 1 millió 100 ezer forintot kap havonta, ehhez jön még képviselői díja, ami 224 363 forint. Míg a földbérleti díjakból 2014-ben hat és fél millió csorgott be a családi kasszába, addig
ez az összeg is nőtt tavaly: 8 millióra.
A politikus még mindig kizárólagos tulajdonosa egy kolozsvári székhelyű Kft.-nek és 2 százalékos részvényes a Gorzsai Mezőgazdasági Zrt.-ben. A miniszter feltüntette még, hogy Makón és Hódmezővásárhelyen is biztosítanak számára irodákat, bár mindkettő bútorozatlan.
Szijjártó Péter új ingatlant nem vett tavaly, a legfrissebb elem e körben a vagyonnyilatkozatában a sokat emlegetett medencés dunakeszi családi ház: ez 334 négyzetméteres, a pince 249, a medence 61, a terasz pedig 65 négyzetméter, az egész egy 1586 négyzetméteres telken áll. A külgazdasági és külügyminiszternek továbbra is résztulajdonosa egy győri kertes háznak, egy üdülőnek Balatonedericsen, továbbá szőlőnek és zárt kertnek ugyancsak Balatonedericsen.
Eltűnt viszont egy, az előző évi bevallásában még szerepeltetett lakóház Dunakeszin. Értékpapírban, biztosítási eszközalapban és a bankban is kevesebb vagyona van, mint korábban: míg 2014-ben 4 millió 197 ezer forintja volt, tavaly már csak 2 millió 894 ezer forint. Viszont a szülei segítségére valóban számíthat,
nekik még mindig 30 millió forinttal tartozik.
Azért nem 45 millióval, mint korábban, mert 15 milliót a Dunakeszin eladott ingatlan árából törlesztett nekik – derül ki a vagyonnyilatkozathoz írt megjegyzésből. Miniszterként bruttó 1 millió 100 ezret, képviselőként további 224 ezer forintot kap.
Ezúttal nem nőttek tovább a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter korábban többször módosított alapterületű ingatlanai, így a sokat emlegetett budapesti, Pasa Parkban lévő lakása sem. Továbbra is 21 ingatlana van a kizárólagos vagy a résztulajdonában Budapesttől Balatonlellén át Szakonyfaluig: köztük ház, erdő, szántó és rét.
Tartós bérletben használ egy Audi A3-ast, van két nagy értékű festménye és bankbetétben 507 ezer forintja. Bankoknak a 2014-es 30 millióval szemben már csak 28,8 millióval tartozik, magánszemélyeknek pedig a korábbi 16,8 millióval szemben csak 15,2 millióval.
A volt kormányfőnek sokkal rosszabbul ment tavaly, mint egy évvel korábban. Cége, az Altus Zrt. ugyanis csak 74 millió forint osztalékot fizetett, míg 2014-ben még 169 millió forint jövedelme származott a vállalatból. Adóssága ennek ellenére csökkent, a tavalyi 67 millió forintos tartozása 63 millió forintra apadt. A pénzt hitelként vette fel, amikor feleségével közösen megvásárolták kötcsei házukat. Gyurcsány Ferenc ezen kívül
se megtakarítást, se készpénzt nem tüntetett fel vagyonnyilatkozatában.
Tavaly még volt egy 1,5 milliós követelése, az idei nyilatkozatában azonban egyetlen ilyen tétel sem szerepel. Gyurcsány Ferencnek a kötcsei házon kívül egy pápai 50 négyzetméteres társasházi lakás van a tulajdonában, amit még 1995-ben vásárolt. Újdonság, hogy Gyurcsány Ferenc gazdasági érdekeltségeihez sorolta az Altus Portfólió Kft.-t is. A volt kormányfő tavaly egy sor számítástechnikai, illetve irodai felszerelést kapott az Országgyűléstől, illetve pártjától, a Demokratikus Koalíciótól: telefont, laptopot, széket. Parlamenti képviselőként egyébként havi bruttó tiszteletdíja 748 ezer forint.
Seszták Miklós mindig is az egyik leggazdagabb tagja volt az Országgyűlésnek, ez 2014 óta sem változott. A nemzeti fejlesztési miniszternek öt ingatlanja van, három Kisvárdán, kettő pedig a főváros XIII. kerületében. Megtakarítása bőven 200 millió fölött jár, összesen 235,3 millió forintja van. Tavalyhoz képest a tartozása 3 millió forinttal csökkent, már csak hárommillió forinttal tartozik magánszemélyeknek.
Havi bruttó 1 326 263 forintos jövedelme mellett Seszták tavaly ügyvédi irodájából összesen 35 937 000 forintos osztalékot vett föl. 2014-ben az ügyvédi irodájából csak 15 millió forint osztalékot kapott, egyéni ügyvédként pedig 2014. áprilisig ehhez jött még 9 millió 279 ezer forint, azóta szünetelteti ügyvédi tevékenységét. Övé a Ramiris Autó Kft. is, amiből viszont most sem származott pénz.
Összességében kicsit javult Kövér László házelnök vagyoni helyzete 2015-ben:
bankbetétje 2,5 milliósra hízott,
hozománybiztosításainak összege 1,5 millió forint. Életbiztosítása még növekedett is: a 2014-es 2,75 millió forintról 3,2 millióra. A házelnöknek továbbra is két komolyabb vagyontárgya van: az 1991-ben vásárolt szigetszentmiklósi családi ház, ami felerészben az övé, valamint a 2014-ben vásárolt Skoda Superb.
Az Országgyűlés elnökeként ajándékokat is kapott, ezek vagyonnyilatkozata szerint 10 és 100 ezer forint közötti könyvek és dísztárgyak. Házelnökként havonta bruttó 1 millió 731 713 forintot visz haza.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter még mindig ugyanazzal a 2007-es Toyota Corollával jár, és egy karcagi családi házba, valamint egy 47 négyzetméteres budapesti lakásba megy haza, mint tavaly. Új ingatlant nem vásárolt, Karcagon pedig még mindig megvannak a szántói.
Már tavalyi vagyonnyilatkozatában is benne volt 6500 kötetes, folyamatosan bővülő könyvtára. Ez mostanra 6800 kötetre nőtt. Míg tavaly összesen 2 millió 300 ezer forintja volt takarékban, addig mostanra
ez egymillió forintra csökkent.
Tartozása nincs. Miniszterként bruttó 1 millió 100 ezret, képviselőként további 224 ezer forintot kap.
Simicskó Istvánnak a bevallása szerint nincsen ingatlana. A honvédelmi miniszternek tavaly még volt egy siófoki ingatlana. Simicskó egyébként 2014-ben adta el II. kerületi lakását. A tárcavezetőnek emellett még van egy 2009-ben megvett Ford Focusa.
Simicskónak az újabb ingatlaneladás révén már 50 millió forintnyi megtakarítása van. Tavaly még 44,5 millió forint volt. Tartozása nincsen. Simicskó a miniszteri és a képviselői bruttó 1 326 263 forint mellett a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen oktat havi bruttó 160 ezer forintért.
Balog Zoltánnak már négy ingatlanja van Bükkszentkereszten, és övé egy 34 négyzetméteres lakás is Budapest XIII. kerületében. A miniszter 2015-ben vásárolt egy 1480 négyzetméteres beépítetlen bükkszentkereszti ingatlant a már meglévő területei mellé. Balognak jelentősen csökkentek a megtakarításai.
Míg 2015 végén kincstárjegyben 774 404 forint megtakarítása, 1,1 millió forintnyi befektetési jegye, valamint 2,6 millió forintos lekötése mellett 21 ezer eurója volt, addig 2014-ben 6,6 milliós kincstárjegye mellé 3,5 millió forintos lekötése, vett befektetési jegyet is félmillióért és 51 ezer eurója. Miniszterként bruttó 1 326 263 forint havi bevétele volt.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter vagyonában nem volt lényeges változás. Még mindig két társasházi lakása van a II. kerületben, ezekhez felsorolta a garázsokat és a tárolókat is. Karcagon ezenkívül egy kertje és egy telke van.
Varga Mihálynak saját kocsija nincs, viszont van egy 120 ezer forint értékű festménye. Míg 2014-ben készpénzben és államkötvényben összesen 2,3 milliója volt, most készpénzt nem tüntetett fel, viszont államkötvényben már 3,1 milliója van, ezenkívül már befektetési jegyben is őriz 1,1 milliót. Bank felé fennálló tartozását is sikerült csökkentenie:
a korábbi 7 millió helyett már csak 6,77 milliót kell visszafizetnie.
Miniszterként bruttó 1 millió 100 ezret keres.
Tovább apadt tavaly az MSZP elnökének vagyona: legutóbbi vagyonnyilatkozatában még 1,5 milliós megtakarítása teljesen eltűnt, ám eközben bankkal, illetve magánszemélyekkel szembeni tartozása is nőtt: 11,8 millióról 13,5 millióra. Továbbra is felerészben tulajdonosa a 2010-ben vásárolt érdi háznak, és megvan még a 2008-ban örökölt Tatran típusú motorja.
Az MSZP elnöke az egyéb közlendők rovatban jelezte, hogy korábban adásvételi előszerződést kötöttek egy ingatlanra, ami beépítetlen terület, magyarán egy telek. Ezt meg szeretnék venni, és vélhetően azon építkeznének, ám ehhez - mint Tóbiás jelezte - először még el kell adni az érdi házat.
A KDNP frakcióvezetője továbbra is az egyik legszegényebb parlamenti képviselő, miután se megtakarítása, se vállalkozása, autója vagy nagyobb értékű vagyontárgya nincsen.
Tartozása nincs, viszont több ingatlana is van: Budapesten egy XIV. kerületi társasházi lakás teljesen, Tahitótfalun egy családi ház pedig felerészben az övé. Emellett Budakeszin egy kertben, illetve Kisnémediben egy erdőben van tulajdonrésze.
A tavalyi évhez képest szinte változatlan Schiffer András vagyoni helyzete. Tavaly már kifizette 212 ezer forintos hitelét, így adóssága nem maradt, és azóta sem volt szüksége hitelre vagy kölcsönre. Minimálisan nőtt viszont a pénzkövetelése, tavaly még csak 3,08 millió forintot tüntetett fel, idén viszont már 3,1 millió forint a követelése.
Ügyvédi praxisát továbbra is szünetelteti, a Schiffer és Társai Ügyvédi Irodában megtartotta 50 százalékos tulajdonrészét, bár jövedelme ebből nem származott. Schiffer egyetlen vagyontárgya budapesti társasházi lakása, amelyet 2004-ben vett a XIII. kerületben. Autója nincsen, jövedelme 1,3 millió forint.
Szinte teljesen üres vagyonnyilatkozatot adott le Vona Gábor. A Jobbik elnökének ugyanis a vagyonnyilatkozata szerint se ingatlana, se céges érdekeltsége, se autója, se adóssága nincsen, mindössze egy 730 ezres prémium kincstárjeggyel rendelkezik.
Utóbbi egyébként évről évre kisebb lesz, két éve még egymilliós volt, tavaly már csak 800 ezres. Könyvkiadásból a korábbi évekkel ellentétben már nem származott jövedelme, így bevétele havonta bruttó 1,3 millió forint.
Kósa Lajos a meglévő ingatlanai mellé 2015-ben örökölt egy 2,5 hektáros szamosszegi szántót. A Fidesz frakcióvezetőjének a debreceni családi ház mellett Budakeszin van egy 28 négyzetméteres üdülője, egy telekrésze és résztulajdonosa egy ehhez tartozó kivett útnak és egy szolgalmi útnak.
A politikusnak van egy bérelt Mercedes kisbusza, orrkiülős motorcsónakja és BMW motorja mellé 2014-ben örökölt egy másik BMW motort is. Kósának 2,6 milliós követelése van pénzintézetekkel szemben, ez százezerrel kevesebb, mint 2014-ben. Egy évvel ezelőtt 34 millió forintos adóssága volt a Fidesz frakcióvezetőjének. Most ez 31,5 millió forintra csökkent. Kósának a havi jövedelme megegyezik a 2014 végivel, így bruttó 1 296 321 forintot keres.
Fodor Gábornak továbbra is három ingatlana van: Zuglóban egy 60 nm-es lakás fele, Gyöngyösön egy 176 nm-es ház és egy 29 nm-es garázs fele, valamint Balatonmáriafürdőn egy 75 nm-es nyaraló fele.
A liberális politikus tavaly lízingszerződés alapján vett egy Skoda Superbet. Továbbra is megvan az 1987-es Ford Orionja. Fodornak 7,11 millió forintnyi követelése van két biztosítóval szemben.
Semjén Zsoltnak csak három ingatlana van, két lakásnak csak félig a tulajdonosa, míg egy balatonfenyvesi üdülőben haszonélvezeti joggal rendelkezik.
A hathavi képviselői fizetését meghaladó készpénze mindössze 1 millió forint. A politikusnak emellett 1,25 millió forintos pénzintézettel szembeni követelése van. Autója, tartozása nincs, és havi 1,326 millió forintot keres.
Matolcsy Györgynek mindössze egy ingatlana van, egy 150 négyzetméteres balatonakarattyai családi ház. A Magyar Nemzeti Bank elnökének több készpénze lett, tavaly még csak 1 milliója volt, idén viszont már 2,4. Ez egyébként még mindig jóval kevesebb, mint a két évvel korábbi állapot, akkor ugyanis 11 millió forintnyi készpénzzel rendelkezett. Tavalyhoz képest viszont jóval több pénzzel tartoznak neki: míg 2014-ben 14 millió forint kintlévősége volt, addig idén már 52 millió forint.
Számláján 9 millió forintot tart, adóssága a tavalyi évhez hasonlóan továbbra sincsen. Eltűnt viszont a 2014-ben még meglévő 2,8 millió forintos takarékbetétje.
Matolcsy György nagyon jól keresett
a Magyar Gazdaságfejlesztési Intézet révén, a cég ugyanis egy egyszeri 44 millió forintos osztalékot fizetett neki, ami 24 millió forinttal több a tavalyinál.
A jegybank elnökének tavaly magyarázkodnia kellett, miután az ellenzék szerint szabálytalanul járt el, amikor nem tüntette fel a Pallas Athéné Domus Animae Alapítványtól szerzett jövedelmét. Idén ezt a hibát nem követte el, bevallása szerint évi bruttó 8,8 milliót kapott onnan, de a tavalyi évhez hasonlóan teljes egészében jótékony célra fordította.