Egyáltalán nem lehetünk elégedettek azzal, hogy a kormányzat a figyelmeztetések ellenére csak lassan, és csak civil kezdeményezések hatására kezdett tárgyalni az oktatás problémáiról - írja vasárnapi közleményében a Nemzeti Pedagógus Kar.
A testület emlékeztet rá: megalakulása óta többször is jelezte a döntéshozóknak, hogy
a tanárok és az oktatási intézmények egyre nehezebben látják el mindennapi feladataikat.
Üzennek ugyanakkor a Köznevelési Kerekasztaltól felálló, sztrájkra készülő tanároknak is: csak törvényes keretek között, tárgyalásos úton lehet reformokat elérni.
A Pukli István vezette Tanítanék mozgalom egyeztetés helyett inkább demonstrációkkal figyelmezteti a döntéshozókat.
Március 15-i megmozdulásukra több tízezren jöttek el a Kossuth térre, március 30-ra pedig egy órás országos sztrájkot hirdetnek, és nem csak a tanárokat kérik csatlakozásra.
A polgári engedetlenségnek számító tanársztrájkkal párhuzamosan ötnapos munkabeszüntetésre készülnek a béremelésért küzdő Volán-szakszervezetek is.
Pukli István, a Teleki Blanka Gimnázium igazgatója legutóbb a Kard Egyesület rendezvényén beszélt a mozgalom célkitűzéseiről: itt többször is hangoztatta, hogy
nem áll bele a politikába,
nem akar társaival pártot alapítani, az oktatási rendszert pedig kizárólag szakmai szempontokból bírálják.
A szakszervezetek is beálltak Pukliék mögé, támogatásuk azonban féloldalas:
szolidárisak a sztrájkra kész, elégedetlen tanárokkal, de nem biztatják őket törvénytelenség elkövetésére.
Inkább módosítanák a 2010-ben átírt sztrájktörvényt, hogy a pedagógusoknak ismét alkotmányos joguk lehessen a tiltakozás e formájához.
Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke mindenesetre azt állítja, tudja, hogyan tiltakozhatnak törvényesen a tanárok március 30-án - részleteket azonban nem árult el ezzel kapcsolatban.