Békés kutyás felvonulást hirdetett ma délelőttre a Kőbányai Kutyások Érdekvédelmi Civil Társasága (Kőkutya) a pórázos kutyákat a kőbányai parkokból kitiltó önkormányzati rendelet ellen.
A polgármesteri hivatal vonatkozó szabálya szerint júniustól nem szabad kutyát sétáltatni – még pórázon sem - a 10. kerület alábbi parkjaiban: Csajkovszkij, Dausz Gyula, Gépmadár, Kistorony, Óhegy, Újhegy, Rottenbiller park, Sportliget, Szent László tér. Az önkormányzat tavaly december 17-ei ülésén elfogadott és másnap kihirdetett rendelete szerint a kutyák csak a kijelölt útvonalakon közlekedhetnek, illetve a futtatókon sétálhatnak.
Ez azt a problémát veti fel, hogy a kutyasétáltatás a kerületben az utcákra, a házak közé fog szorulni – legalábbis ezt gondolja a Kőkutya. A szervezet közleménye szerint a szombati sétával az a céljuk, hogy demonstrálják, a kutyával való együttélés a 21. században új korszakba lépett, amelyben a városi kutya többé nemcsak házőrző, hanem valódi társ a mindennapi életben és családtag. A városi kutyatartási kultúra változása és ugrásszerű fejlődése globális jelenség, szeretnék megmutatni, hogy
a parkba járó kutyások felelősen, a békés együttélés alapvető szabályait betartva élik mindennapjaikat.
Tóth Krisztina a szervezet képviseletében az Origónak elmondta, azt is szeretnék, hogy az önkormányzat hajlandó legyen leülni egy közös kutyás stratégia kidolgozásához. „Nekünk van közvetlen tapasztalatunk a dologban, hiszen mi vagyunk kint a parkokban” – tette hozzá.
A szervezet szerint a kutyafuttatók nem alkalmasak a kutyák tényleges lemozgatására, és nincsen belőlük elég. Tóth Krisztina úgy véli, az Óhegy parkba például naponta több mint száz kutyát visznek le. Kis területre sok kutyát beszorítani nem lehet, ebből konfliktusok alakulhatnak ki az állatok között. Szerinte eddig nem volt probléma, ha valaki piknikezni akart a parkban, bőven volt hely, mindenki elfért.
Januárban jártunk a kutyák ügyében Kőbányán, akkor többek közt ezt írtuk: „Az Óhegy parkba érve már a legelső találkozásnál kiderül: leginkább a kutyaürülék a baj forrása”, de
problémát okoz az ürülék a futtatókon belül is”.
Mégsem ez volt a fő gond, olvasói információk szerint a kutyásokat a futók jelentették fel az önkormányzatnál - nem a piknikező kisgyerekesek -, mert megépült az új Óhegy parki futópálya, és a kocogók után rohant néhány kutya. A második probléma volt a már említett kutyagumi.
„Természetesen mi is megdöbbenve olvastuk az új rendelet azon részeit, amelyek a kőbányai parkok szinte mindegyikéből kitiltanák a kutyákat, a kijelölt futtatókra és az utcákra korlátozva őket” – mondta januárban az Origónak Princzes Judit, a Kőbányai Tükör Kutyaiskola vezetője.
„Egy kutya, amennyiben nem tudja levezetni az energiáit megfelelő térben végzett mozgással, súlyosan megbetegedhet, illetve egymással is többször keveredhetnek konfliktusba, ami könnyen agresszióba torkollhat.
A kutyafuttatók nagy része nem alkalmas arra, hogy az ott élő kutyák mozgásszükségleteit kielégítse.
Egyértelmű, hogy a korlátozás nemcsak a kutyákat, hanem azok tulajdonosait is súlyosan érintené,
hiszen a kutyázás életforma, amelyhez elengedhetetlen a megfelelő nagyságú tér” – tette hozzá Princzes Judit.
A kőbányai önkormányzat csütörtök este kiadott közleménye szerint a júniustól életbe lépő rendelettel „érintett parkokon belül mindenki helyet kap: lesznek olyan területek, amelyeket ebek nélkül lehet csak használni, a kutyák számára kijelölt területeken viszont júniustól legálisan póráz nélkül futtathatják a kutyatartók kedvenceiket.”
Kőbányán körülbelül 20 ezer négyzetméter területű kutyafuttató, valamint kutyafuttatásra kijelölt terület található. Ezek területét a jelenleg folyamatban lévő fejlesztések eredményeképpen a jelenlegi négy és félszeresére – mintegy 90 ezer négyzetméterre – növelik, áll a közleményben.
Jankovich Tibor, az önkormányzat munkatársa szerint példamutató, amit Kőbánya tesz a kutyákért a többi önkormányzathoz képest.
Kovács Róbert polgármester az Origo érdeklődésére elmondta, a fejlesztésekre 26 millió forintot szánnak. Ebből az összegből futtatókat építenek, kutyaürülék-gyűjtőket állítanak, kutyavécéket létesítenek. Lesz, ahol burkolatot cserélnek, világítást, vízvevő helyet építenek ki.
A munkálatok két hónapja kezdődtek. Van, ami elkészül június 1-re, van azonban olyan munkálat is, ami komolyabb előkészületeket igényel, a teljes beruházás év végére készül el. Kovács Róbert hozzátette, 2010 februárja óta eddig sem volt jogilag lehetőség arra, hogy a kutyákat póráz nélkül sétáltassák, bár erről senki nem vett tudomást.
Szerinte a kutyások azt nehezményezik, hogy júniustól nem az egész park lesz az övék.
Kőbányán 15 kutyafuttató terület van, ezek nagy része körbekerített, kisebb hányada táblákkal megjelölt. Jelen helyzet szerint a decemberben elfogadott rendelet megszegőjét a közterület-felügyelő a szabályszegés elismerése esetén 30 ezer forint helyszíni bírsággal sújthatja.
Ha az ügyben hatósági feljelentés születik, akkor 5 ezer forinttól 200 ezer forintig terjedő bírság szabható ki.