Bogárinvázió van a Római-parton, Budapest III. kerületében - írta levelében egy olvasónk. Leveléhez fotókat és videókat is csatolt. Ezeken látszik, hogy rengeteg nagy méretű, de többnyire szétlapított bogártetem hever az aszfalton.
Olvasónk videózott is élő bogarakat. Levelében azt írta, hogy a rovarok többsége rövid repülés után az aszfaltnak csapódik, és ott láthatóan haldokolni kezd.
A felvételeken májusi cserebogarak láthatók. A faj latin rendszertani neve: Melolontha melolontha. "Valóban, kicsit korán kezdték a rajzást, ez pedig nagy valószínűséggel a hónap elején tapasztalható meleg időjárásnak köszönhető" - mondta az Origónak a felvételek megtekintése után Vig Károly, a Magyar Rovartani Társaság elnöke, természettudós.
Arról is beszélt, hogy a cserebogarak nem veszélyesek, bár zöld növényekkel táplálkoznak, így
mező- és erdőgazdasági kárt okozhatnak, ha nagyon sokan vannak.
A szakembert meglepte viszont olvasónk beszámolója arról, hogy a bogarak a földhöz csapódva kezdenek haldokolni.
"A gyümölcsfák kártevőit a legegyszerűbben úgy lehet ritkítani, ha hajnalban megrázzuk a fát. A hidegebb idő miatt ilyenkor az állatok passzívak, leesnek a fáról. El tudom képzelni, hogy ebben az esetben is a hirtelen jött hidegre reagálnak úgy a cserebogarak, hogy kóvályogni kezdenek, és lezuhannak" - mondta Vig Károly. A májusi cserebogarak általában 4-5 hétig élnek, ha nem fogyasztja el őket valamilyen madár.
Szerinte a bogártetemek valóban csúnya látványát sem kell sokáig elviselni az utcákon: a varjak, rigók és más madarak
egy délután alatt képesek eltüntetni az elhalt bogarakat.
A szakember nem hallott arról, hogy Óbudán kívül az országban máshol is ilyen feltűnő rajzásba kezdtek volna a májusi cserebogarak.
Kerestük a főváros kertészeti cégét, hogy ők hallottak-e a bogárinvázióról. A cég ügyeletese csak annyit mondott, hogy ilyen bejelentés egyelőre nem érkezett hozzájuk. Bővebben nyilatkozni nem akart, azt kérte, hogy kérdéseinket írjuk meg e-mailen, és majd hétfőn válaszolnak rá.