Vegye el a kulcsot, ajándék!
próbálkozott az Audi 6-osnál Jutka, A Város Mindenkié csoport hajléktalan aktivistája. A képviselő mereven nézett előre, mintha nem is hallaná, majd behajtott Parlament mélygarázsába.
Jutka és több aktivista társa órákon át kísérletezett, hogy kulcsot és egy egy szívhez szóló üzenetet csempésszen be az elhúzó terepjárók, szolgálati autók ablakán. Így próbáltak hatni a képviselőkre:
április 12-én szavazzanak a szabálysértési törvény módosítása mellett, hogy ne legyen többé büntethető, ha valaki az utcán él.
Többnyire nem jártak sikerrel. L. Simon László és Potápi Árpád államtitkárok például átvették a kulcsot, ahogy a szocialista Hiller István is - a politikusok többsége azonban fapofával elhajtott az aktivisták csoportja mellett, így tett Répássy Róbert, az országgyűlés törvényalkotási bizottságának alelnöke is.
Jutkáék szerencsésnek mondhatóak sorstársaikhoz képest – egy városszéli telken felhúzott fabódéban lakhatnak, a telektulajdonos hozzájárulásával – de ez sem jelent jogbiztonságot. A kerítés nélküli telekre bármikor besétálhat egy járőr, és megtörtént már, hogy ki akarták tenni őket a bódéból, hiába magyarázták, hogy engedéllyel laknak ott.
Ilyen esetek pedig jelenleg is tömegével fordulhatnak elő. A szabálysértési törvény első, hajléktalanokra vonatkozó szigorítása után több ezer eljárás kezdődött a közterületen élő hontalanok ellen, 2012-ben végül az Alkotmánybíróság mondta ki, hogy alkotmányellenes valakit csak az életformája büntetni.
Az Országgyűlés az Alkotmánybíróság határozata után némileg finomított szabályozáson, bár a negyedik alaptörvény-módosítással azért hagytak egy kiskaput: 2013 márciusától kezdve már az önkormányzatok jelölhetik ki, hogy mely közterületen jogellenes a hajléktalanok életvitelszerű tartózkodása.
Az önkormányzatok pedig élnek is jogukkal. 2013 óta
országszerte több mint ötszáz szabálysértési eljárás indult el ilyen jogcímen.
Emellett több ezer olyan eset is lehet, amikor a hajléktalan engedelmeskedik a rendőri felszólításnak, pár száz méterrel arrébb vonszolja holmijait. Utóbbiból nem lesz eljárás - mondta az Origónak Udvarhelyi Tessza, az AVM képviselője.
A jogvédő szervezet szerint az elmúlt két és fél évben
az állam 300 millió forintot költött a hajléktalanok vegzálására.
Az utcán élők száma persze ettől nem csökkent, hiszen csak innen oda tologatják őket. Eközben a fővárosban jelenleg is több mint kétezer önkormányzati ingatlan áll üresen, amiket bármikor ki lehetne adni szociális bérlakásként a hajléktalanok és rászorulók számára - jegyezte meg Udvarhelyi Tessza.
A Város Mindenkié kezdeményezését az LMP is támogatja: Szél Bernadett, az ellenzéki párt képviselője először tavaly novemberben próbálta elérni, hogy a közterületen való életvitelszerű tartózkodás tilalma kerüljön ki a szabálysértési törvényből.
Javaslatát a honvédelmi és rendészeti bizottság kétszer is lesöpörte az asztalról, a Lehet Más a Politika parlamenti frakciója ezért az Országgyűlés elé terjesztette a törvénymódosítás tervét.
A képviselők április 12-én döntenek. Ha eltörlik a szabálysértési törvény hajléktalanokat érintő passzusát, A Város mindenkié ünnepel, ha változatlanul hagyják, demonstrálni fog – de kedden délután mindenképp ott lesznek a Parlament előtt.
A jogvédők több száz hajléktalan és szimpatizáns résztvevőre számítanak, akciójukat pedig ételosztással támogatja majd a Food Not Bombs Budapest csoport is.