„A sztrájk sikeres volt, annak ellenére, hogy rendkívül nagy ellenszélben kellett megszerveznünk” – jelentette ki Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, aki a szerdán délig beérkezett adatokat ismertetve elmondta:
a sztrájkban majdnem 25 ezer tanár és a 4970-ből 1185 iskola vett részt.
Jelenleg 140 ezer pedagógus dolgozik Magyarországon, tehát nagyjából minden ötödik tanár csatlakozott.
A szakszervezeti vezetők szerint a kormány mindent megtett annak érdekében, hogy megfélemlítse a sztrájkra készülőket, akik közül többen emiatt elálltak a munkabeszüntetéstől.
Galló Istvánné szerint majd csak a kormánnyal való újabb egyeztetéseken derül ki, hogy eredményes volt-e a sztrájk, miután a munkabeszüntetés célja az oktatásban uralkodó állapotok megváltoztatása, és az
csak a tárgyalásokon dől el, hogy elég volt-e az erődemonstráció.
Az oktatási államtitkárság, valamint a Fidesz szerint szó sincs sikerről, álláspontjuk szerint ugyanis „a tanárok többsége a munkát választotta”.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma közleményében azt írta, hogy „mindenkinek joga van sztrájkolni, de
senkinek sincs joga ellehetetleníteni a gyerekek életét, fejetlenséget okozni az iskolákban”.
Az államtitkárság szerint „a diákokat nem lehet folyamatosan rángatni, az iskolák nem válhatnak a tanítás színtere helyett a heti akciók csataterévé”.
A Pedagógusok Szakszervezetének felhívása nemcsak a tanároknak, hanem minden munkavállalónak szólt. Azt kérték ugyanis, hogy délben öt percre álljon le az ország, ne legyen kiszolgálás a boltokban, ne legyen ügyintézés a hivatalokban, és álljon meg a közlekedés is. Ennek a kezdeményezésnek a támogatottsága megállapíthatatlan, az viszont biztos, hogy
az ország számos pontján tiltakoztak a kormány politikája ellen.
Galló Istvánné tájékoztatása szerint volt olyan intézmény, ahol minden pedagógus sztrájkolt, és volt olyan hely, ahol csak a tanárok egy része. A követeléseikkel összefüggésben jelezte: az Emmi javaslatát a nem pedagógus végzettségű nevelési-oktatási dolgozóknak a kétszer 35 ezer forintos juttatásról nem fogadták el, ők legalább 100 ezer forintban gondolkodnak. „Nem elfogadható ez azért sem, mert kizárólag a Kliknél foglalkoztatottakra vonatkozna” – közölte.
Az egész napos sztrájk ideje alatt egyébként nem történt rendbontás, a gyerekek mindvégig felügyelet alatt voltak, és akinek járt, az étkezést is biztosították.
Az Origo nem reprezentatív felmérése szerint a túlnyomó többség hallott a tanársztrájkról, a többség pedig támogatta is. A több mint 6400 szavazatból több mint 2200-an ugyanakkor úgy gondolták, hogy „a tanár ne sztrájkoljon, hanem tanítson”.