Ebben az ügyben mindenki elmondta az álláspontját, és megszülettek a döntések, mást nem kívánunk hozzáfűzni - közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az Origo azon kérdésére, számíthatnak-e Orbán Viktor rosszallására, esetleg retorzióra a boltzár megszüntetése ellen szavazók, illetve azok, akik távol maradtak a voksolástól, és így fejezték ki ellenérzésüket.
Mint arról az Origo beszámolt, az Országgyűlés 163 igen, 2 nem és 11 tartózkodó szavazattal elfogadta a vasárnapi boltzár eltörlését célzó kormányjavaslatot.
Lázár János és Balog Zoltán miniszterek nem szavaztak.
Erőteljesebb elutasítás volt Szatmáry Kristóf és Harrach Péter "nem” voksa, bár a KDNP frakcióvezetőjére nem vonatkozott az Orbán Viktor által meghirdetett szigor.
Az Origo írta meg, hogy Orbán Viktor ugyanis még hétfőn világossá tette: sem kormányának fideszes tagjaitól, sem pedig a Fidesz-frakció tagjaitól
nem tűri el, hogy akár csak tartózkodjanak a boltzár eltörléséről szóló szavazásnál,
vagyis mindenkinek támogatnia kell a kormány döntését.
A két miniszter egyébként közös közleményben fejtette ki indokait. Azt írták, nem támogatják a kormány törvényjavaslatát, amely korlátozza a szabad vasárnapot.
Távolmaradásunk NEM szavazat, amelyet a kormány iránti lojalitásból és Orbán Viktor miniszterelnök úr kérésére nem adunk le"
- írták.
A miniszterelnök előzetes elvárására vonatkozó értesülését az Origónak küldött válaszában nem cáfolta Havasi Bertalan, de arra nem válaszolt, hogy tájékoztatta-e előre szándékáról a két miniszter Orbán Viktort, illetve a kormányfő a szavazás után beszélt-e erről velük. Ugyanígy nem tért ki arra sem, hogy kell-e számítania valamilyen retorzióra a nemmel szavazó Szatmáry Kristófnak.
Konkrétabb volt Havasi Bertalannál a Fidesz frakcióvezetője, Kósa Lajos, aki a szavazás után arról beszélt: a vasárnapi munkavégzés tilalmát visszavonó törvényjavaslatra a Fidesz-frakció kötelező szavazást rendelt el.
Azoknak a fideszeseknek, akik nem jelentették be előre a távolmaradásukat a voksolástól, 100 ezer forinttal kell támogatniuk egy jótékonysági szervezetet - közölte, hozzátéve: a nemmel szavazó fideszes Szatmáry Kristófnak engedélyezték, hogy így voksoljon.
Az engedéllyel nemmel szavazó Szatmáryn kívül ők nem vettek részt a szavazáson, de nem tudni, közülük ki "mentette ki magát" előre:
A fenti fideszes politikusok közül Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter biztosan igazoltan volt távol, hiszen éppen Etiópia fővárosában, Addisz-Abebában tárgyal.
"Valószínűleg túlságosan belekavarodott a vitába" - kommentálta az Origo tudósítójának a Parlamentben Lázár János lépését az egyik fideszes képviselő, aki szerint a Miniszterelnökséget vezető miniszternek nem kell tartania a következményektől.
Nem eszik olyan forrón a kását. János ugyan nem a szívem csücske, de azt el kell ismerni, hogy olyan teljesítményt nyújt, amire kevesen lennének képesek a magyar politikai palettán"
- mondta, hozzátéve, hogy Lázár már "bedolgozta magát" annyira, hogy lehessen véleménye. A képviselő szerint Lázár valamelyest fedezve is van, miután az uniós pénzek lehívásáért felel.
Mint arról az Origo beszámolt, a fideszes Szatmáry Kristófon kívül a kormány javaslatát elutasító Harrach Péter mellényúlt a szavazásnál. A KDNP frakcióvezetője az Origo tudósítójának azt mondta, a szavazás előtti KDNP-frakcióülésen abban állapodtak meg, hogy a képviselőcsoport egységesen tartózkodni fog, ő pedig véletlenül nyomott "NEM" gombot.
Arra a felvetésre, hogy miért nem "NEM"-mel szavaztak, azt mondta,
udvariasak akartunk lenni, ez ugyanis bizalmi kérdés a szövetségesünk, a Fidesz vonatkozásában."
A KDNP frakcióvezetője szerint azonban a nem szavazat és a tartózkodás valójában egyenértékű, csak utóbbi az előbbinek egy udvariasabb formája.