Hogyan lehet az űrben hányni? MI történik, ha körmöt vágunk a Nemzetközi Űrállomáson? És hogyan hangzik David Bowie egyik legnagyobb slágere a Föld felett? Ha Chris Hadfield nem lenne, valószínűleg sem ezekre, sem más fontos, tudományos kérdésre nem kaptunk volna választ. A világ legmenőbb űrhajósát most végre nem csak a YouTube-on lehet nézni, június 2-4. között ő is a Brain Bar,
Európa legnagyobb jövőfesztiváljának vendége lesz.
A Nemzetközi Űrállomás parancsnokáról valószínűleg még az is hallott, aki soha nem érdeklődött különösebben az űrutazás iránt. Chris Hadfield
valóságos rocksztár lett,
amíg 2012 decembere és 2013 márciusa között fent volt az űrben: Twitter-oldalát és Youtube-csatornáját milliók figyelték, amikor pedig a távozása előtti napon elénekelte az űrben David Bowie egyik leghíresebb slágerét, 31 millióan töltötték le a dalt az internetről.
Az első, űrsétát tett kanadai űrhajósnak egyébként magyar rokonai is vannak: fia egy magyar lányt vett feleségül. „Szeretett menyének” rokonait, a Török családot egy Budapestről készített képpel köszöntötte a Facebookon.
Hadfield persze nemcsak a Facebook-fotókról és a zenei videókról lett híres, ötfős csapatával számos tudományos kísérletet is végzett az űrben. Megmutatta azt is, hogyan lehet az űrben szendvicset készíteni,spenótot főzni, kezet mosni, vagy akár hagymapucolás közben sírni.
Az amerikai Forbes magazin 2013-ban Neil Armstrong után a leghíresebb űrhajósnak hívta a parancsnokot, aki egy hónappal visszatérése után, 2013 júniusában bejelentette visszavonulását, és ígéretéhez híven visszaköltözött szülőhazájába, mivel karrierje miatt a nyolcvanas évek óta az Egyesült Államokban élt.
Mostanában előadások és könyvírás tölti ki a napjait, de az űrutazásról sem mondott le. Amikor 2011-ben megkérdezték tőle, vállalná-e a Marsra szóló egyirányú utat, azt válaszolta: „megtiszteltetés lenne, ha megkapnám a lehetőséget”.