Húszmilliárdos kárt okozhatott a soltvadkerti takarékszövetkezet, amikor fizetés- és hitelképtelen személyeknek és cégeknek adtak jelentős kölcsönöket - állítja a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség.
A vádhatóság most 76 személyt vádol
bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel, közöttük a a szövetkezet egyes vezetőit, ügyintézőit és tisztviselőit és magánszemélyeket is.
A vádirat szerint a szövetkezet érintett munkatársai 2005 és 2011 között rendszeresen megszegték a jogszabályokat, és összesen 120 hitelt helyeztek ki szabálytalanul – néha egy korábbi hitel visszafizetéséhez nyújtottak így segítséget.
A vádlottak állítólag olyankor is együttműködtek, amikor
tudhatták, a kiadott hitel sosem térül majd meg
– cserébe több esetben is csúszópénzt juttattak nekik vissza az összegből.
A főügyészség vádat emelt amiatt is, hogy az érintett takarékszövetkezet 2011. évben több mint 5 milliárd forintnyi értékben olyan váltókat fogadott be, amelyek mögött valójában nem állt rendelkezésre fedezet. Ezzel azt próbálták elérni,hogy a pénzintézet igen rossz anyagi helyzetét leplezzék, illetve látszólagosan javítsák.
A kiemelt jelentőségű bűnügy vádlottjai jelenleg szabadlábon vannak.
Őket a főügyészség bűnszervezetben elkövetett hűtlen kezelés bűntettén kívül többek között csődbűncselekmény bűntettével, számvitel rendje megsértésének bűntettével és vesztegetés bűntettével is vádolja.
A vádirat szerinti legsúlyosabb bűncselekmény akár 20 évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.Az ügynek volt három további gyanúsítottja is, velük szemben az ügyész a nyomozást bizonyítékok hiányában megszüntette.
A takarékszövetkezet 2012 nyarán ment csődbe, a kárvallottaknak akkor 32 milliárdot fizetett ki a NAV elődje, a PSZÁF a betétbiztosítási alapból – a Napi Gazdaság ugyanakkor úgy értesült, hogy a pénzintézet közel4 0 milliárdos adósságot halmozott fel.
A PSZÁF által elrendelt kifizetéssel több mint 15 ezer betétest sikerült kártalanítani,
de 101 ügyfél így is pénz nélkül maradhatott a bedőlt takarék miatt. A tartozásokat később a szövetkezethez tartozó ingatlanok értékesítésével próbálta részben rendezni a későbbi felszámoló. Az adóhatóság az ügy kirobbanásakor 27 millió forintos bírságot szabott ki a szövetkezet öt korábbi vezetőjére