Csak szél jár a parlagon hagyott pannonhalmi telek felett, bár a fekvése miatt ideális beruházási terület lenne: tisztán rálátni innen a pannonhalmi főapátság gyalogszerrel is gyorsan elérhető épülettömbjére, míg a vonatállomáshoz pár száz métert kell megtenni.
Ennél is értékesebb azonban, ami a telek alatt húzódik: az önkormányzat 2007-ben jelentős beruházással termálvizes forrást tárt fel az akkor még szántónak számító ingatlanon. Ekkor már
szinte minden adott volt egy termálszálló építéséhez
– a tőke kivételével. A pannonhalmi önkormányzat ezért 2008-tól egy budapesti székhelyű cég, a Hungary Hotels and Resorts Kft. segítségével próbált pénzt szerezni a tervezett zöldmezős beruházáshoz, később pedig külön céget is alapítottak a projekthez Világörökség Termál Kft. néven.
A félmilliós törzstőkével jegyzett Világörökség projektcégben a városvezetés 10 százalékos, a HHR Kft. 90 százalékos tulajdonrészt kapott, a kft. ügyvezetője pedig a HHR tulajdonosa, Varga Gergely lett.
Pannonhalma a földet adta, a többségi tulajdonos pedig vállalta, hogy pályázati, esetleg hitelkeretből hetvenhét szobás szállodát épít a területen, közel kétmilliárdos értékben.
Szóbeli támogatás akadt,
Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát is áldását adta a szálloda terveire,
pénz azonban máig nem érkezett a beruházáshoz. Hogy miért, az vita tárgya a korábbi üzletfelek között, de tény, hogy a forráshiány miatt romlott meg, majd vált ellenségessé kezdetben bizalmi viszonyuk – annyira, hogy jelenleg per zajlik a Világörökség Kft. többségi tulajdonjogáért is.
Varga Gergely, a Világörökség korábbi ügyvezetője állítja: mindent megtett, hogy pénzt, illetve befektetőket találjon a beruházáshoz:
a sikertelenség szerinte az önkormányzaton és Bagó Ferenc polgármester hozzáállásán is múlt.
Varga először Nyugat-dunántúli Operatív Program turisztikai keretére pályázott a Világörökség Kft. nevében. Elmondása szerint 742 milliós forrást kértek, amihez ugyanekkora önrészt kellett volna biztosítaniuk. Pályázatuk azonban tartaléklistára került, a NYOP keretei pedig idővel kifogytak.
A helyzet és a beinvesztált telek sorsa miatt aggódó – a projektcégben ekkor még csak 10 százalékos tulajdonos – önkormányzat ezért 2012 nyarán olyan új szindikátusi szerződést írt a HHR Kft.-vel, aminek értelmében
átvehetik a Világörökség teljes tulajdonjogát, ha Varga Gergelyék 2013 végéig nem tudják előkeríteni a szükséges forrásokat.
„Ezt el is fogadtam, tekintettel az aggályaikra” – mondja a korábbi ügyvezető, aki szerint ezután másfél évig nem történt semmilyen előrelépés. A HHR és a város képviselete 2014 májusában is tagként vett részt a Világörökség taggyűlésén, az önkormányzat viszont nem élt az időközben felkínált banki hitellehetőségekkel.
Választ sem küldtek például az Evobank 2013. novemberi levelére, amelyben a pénzintézet kétmilliárd forintnyit indikatív hitelt kínált a beruházáshoz, ennek fejében pedig 200 milliós önerőt, illetve helyi kedvezményeket kért volna – állítja Varga Gergely.
A cégben többségi tag HHR vezetőjét a látszólagos passzivitás miatt is villámcsapásként érte, amikor Török Péter – Pannonhalma korábbi jegyzője – új ügyvezetőként 2015 áprilisában érvényesítette a szindikátusi szerződésben foglaltakat, és
az építési területtel együtt átvette a Világörökség Kft. teljes tulajdonjogát.
A projektcég egyetlen tagja ekkor már csak az önkormányzat volt, új székhelyének címe szintén megegyezett az önkormányzatéval (Pannonhalma, Dózsa György út 10.).
Vargáék megtámadták a győri cégbíróságon bejegyzett tulajdonosváltást, de a cégbíró szeptember 21-én jóváhagyta a döntést. Az önkormányzat pedig azonnal lépett: a képviselő-testület szeptember 25-én
17 millió forint + áfáért megvásárolta a beépítetlen területet,
amelyet az induláskor még háromszor ennyiért, 55 milliós értéken emeltek be a Világörökségbe.
Varga Gergely a változással csak hónapokkal később, a pereskedés újabb állomásán szembesült. „Nem csak az háborít fel, hogy
szó nélkül, a korábbihoz képest harmad áron szerezték meg a területet.
„Kisebb vagyont öltem a jogerős építési engedélyhez szükséges tanulmányokba és vizsgálatokba, én kilincseltem minden banki vezetőnél, a veszteségem viszont a fentinél jóval nagyobb lehet. Egy könyvvizsgálati jelentés szerint ugyanis a cég földdel együtt 306 millió forintot ért 2013 végén. Ezt az értéket is elvesztettem” – mondta a magát becsapottnak érző vállalkozó.
Az üzletember egyelőre alulmaradt a jogi csatában, de nem adja fel: tovább perel a Világörökség Kft. 90 százalékos tulajdonrészének visszaszerzéséért, majd, ha sikerrel járna, a telek adásvételi szerződésének felbontásáért is – hiszen
föld nélkül a többségi tulajdon szinte semmit sem ér.
Megkerestük Bagó Ferenc pannonhalmi polgármestert, mi az álláspontja a Világörökség Kft., illetve az építési terület körüli vitáról, miért nem fogadták el az elérhető banki ajánlatot, és hogyan vehették meg ennyire olcsón a projektcégbe apportált területet.
A polgármester csak annyit mondott, hogy
nem akar foglalkozni Varga Gergely problémáival,
pár nappal később viszont Baros Attila ügyvéd válaszolt kérdéseinkre – a polgármester e-mail-címéről.
Az ügyvéd kifejtette:
Baros Attila hozzátette, a HHR Kft. közel nyolc év alatt sem tudta felmutatni a beruházáshoz szükséges források töredékét. Az Evobank cikkben is szereplő ajánlata pedig a telek 2015. áprilisi eladása idején „nem volt valós lehetőség” (nem is lehetett az, hiszen az Evobank még 2013 novemberében tett 2014. február végéig érvényes ajánlatot).
„Egyik felet sem lehet elmarasztalni a történtek miatt” – vélekedett az üggyel kapcsolatban megkérdezett ingatlanjogász. A névtelenséget kérő szakértő szerint
a cégalapítók döntése, hogy reális vagy feltupírozott értéken apportálnak cégükbe valamilyen értéktárgyat.
A megadott értékért aztán három éven át anyagi felelősséget kell vállalniuk, de az érték valódiságát még az ügyészség sem vizsgálja.
A jogász azt is érthetőnek tartja, hogy az önkormányzat – élve lehetőségeivel – adott esetben forgalmi értékén vásárolta vissza a projektcégbe kihelyezett építési területet, szerinte ezzel a helyi érdekeket próbálták védeni.
Hogy mennyi a telek jelenlegi reális forgalmi ára, az nem derült ki az ügyvédi válaszból. Viszonyítási alapot keresve, az Ingatlan.com-on egy pannonhalmi fejlesztési területet találtunk – itt 1,3 hektárért 60 millió forintot kér az eladó. A Jófogás.hu-n pedig 2,6 milliós irányáron kínál 0,49 hektáros építési belterületet egy magánszemély, Pannonhalma-Tóhegyesen.
Varga Gergely mindenesetre tovább harcol: júniusban újabb perre készül, szám szerint a harmadikra, az önkormányzat álláspontja viszont egyértelmű. Ami biztos: óriási termálhotel helyett egy ideig még csak a zöld mező fogadja a turistákat Pannonhalma határában.