Regionális határvédelem kell, amíg nem alakul ki közös európai védelmi politika: az osztrákok ebben szívesen együttműködnek a magyar kormánnyal. Ugyanakkor
a közös munkának feltételei is vannak
– így lehetne összegezni Hans Peter Doskozil osztrák védelmi miniszter vasárnapi nyilatkozatát.
A politikus a Die Pressének adott interjúban azt mondta,
Magyarországnak be kell tartania a dublini rendeletet, és vissza kell fogadnia az először itt regisztrált menedékkérőket.
Ha ez sikerül, és a magyar kormánnyal meg tudnak állapodni a külső határvédelem lehetőségeiről, a következő lépés a menekültek európai elosztásának kérdése lehet a védelmi miniszter szerint.
Korábban az osztrák Kurier írt arról, hogy Ausztria idén több mint 37 ezer menedékkérelmet bírál majd el, és nagyjából 6300 olyan menekült él osztrák táborokban, akiket a dublini egyezmény értelmében Magyarországra vagy Görögországba kellene visszaküldeni.
A közös határvédelem ugyanakkor nem azt jelentené Doskozil szerint, hogy osztrák rendőröket, katonákat küldenek Magyarországra – ennek nincs értelme akkor, amikor az osztrák hatóságoknak néhány száz kilométerrel távolabb saját határaikat kell megvédeniük.
A miniszter hozzátette, csütörtökön a magyar és az osztrák védelmi, illetve a belügyi tárca vezetői a szerb–magyar határon tartanak találkozót, ahol talán "közeledhetnek az álláspontok".
Peter Doskozil az új magyar határőrizeti rendszerről is beszélt, mint mondta, Magyarországnak tartania kell magát az unió által meghatározott elvekhez.
A július 5-én bevezetett szigorítás értelmében a magyar határtól nyolc kilométeres távolságban elfogott migránsokat is visszakísérik a határkerítésen található kapukig, és "útbaigazítják őket" a legközelebbi tranzitzóna felé.
Az úgynevezett mélységi határőrizetet elítélte az ENSZ Emberi Jogi Főbiztossága is: mint közleményükben írják, a a jogszabály nyelvezete túl sok teret hagy az értelmezésnek, így
az állami erőszakszervezetek figyelmen kívül hagyhatják a migránsok emberi jogait,
illetve a mindenféle jogi eljárást nélkülöző, erőszakos kitoloncolásukkal megsérthetik a vonatkozó nemzetközi jogot.
Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója szerint a szigorítás célja, hogy ne tartózkodjanak jogellenesen migránsok az ország területén, ugyanakkor az, aki akarja, benyújthassa a menedékkérelmét