Miért mondott le a XII. kerületi képviselői mandátumáról?
Miután kiléptem a Demokratikus Koalícióból, erkölcsi kötelességemnek éreztem, hogy lemondjak a képviselőségről, amit még 2014-ben a párttal közösen harcoltam ki. Tudom, hogy
ez abszolút nem egy ortodox megoldás,
mivel nem nagyon szoktak ilyet csinálni a politikusok. Ezzel precedenst is kívánok teremteni.
Milyen okok vezettek a DK-ból való távozásához?
A 168 Órában leírtam az értékelésemet, amely gyökeresen eltért a párt stratégiai elképzelésétől. Mindazonáltal nem találkoztam olyan demokratikus ellenzékkel szimpatizáló polgárral, aki alapjaiban vitatta volna az értékelésemet. Közösen jutottunk arra a DK vezetésével, hogy mindnyájunk integritását megőrizve elválnak egymástól az útjaink.
Hosszú ideje érlelődött ez az ellentét Ön és a DK vezetése között?
Ez egy folyamat eredménye volt. Politizálni csak középről lehet ma Magyarországon. A polgárok felének nincsen képviselete, és minden oldal belemegy az oldalszemléletbe. Ehelyett meg kellene találnunk a közös pontokat. Ilyen közös pont, hogy nagymamák arról beszélgetnek a Skype-on, hogy az ország elűzte az unokáikat. Nem azt kérdezik egymástól, hogy most bal- vagy jobboldaliak, mivel
mindnyájukat sújtja az egzisztenciális félelem.
A magukat középen állónak tekintők sújtva érzik magukat az Orbán-kormány-féle bűnszövetkezettől, és ezen szeretnének változtatni a politikai-ideológiai csatározások helyett.
Gyurcsányék mivel söpörték le az Ön érveit?
Ők ezt elmondták a nyilvánosság előtt, de nem értettek egyet a középre nyitás stratégiájával. Abban együtt kell működni velük, hogy egy nyugatos, korrupciómentes ország legyünk. Az a néhány száz ember, aki létrehozta a NER-t, és működtetik, azokon kívül egy hazában élünk, és velük kell nyugatos politikát csinálnunk.
Pápa Levente Együttből való távozása és Schiffer András lemondása után lát-e esélyt arra, hogy ezekkel az emberekkel együttműködjön?
Arra látok esélyt, hogy kilépjünk abból a nyelvi és politikai keretből, stílusból, amiben eddig voltunk. Nem kívánom minősíteni az ellenzéki pártok nyilatkozatait, mivel egy új paradigmát kell alkotnunk. Fantasztikus munkát végeznek azok az emberek, akik a demokratikus politizálás alapjait képezik, ráadásul
a két év múlva lévő választásokon együtt kell működnünk.
Aki ma demokráciát képzel el, azzal csak közpolitikai megoldásokon lehet vitázni. Egy új korszakot kell indítani, ami egy teljesen más gondolkodást igényel. Úgyis kibújik majd a szög a zsákból, ki kivel állapodik majd meg.
Hozzájárult-e a DK-val való szakításához, hogy tavaly egy olyan javaslatot tett, miszerint időlegesen fogadjon be migránsokat a XII. kerület, mivel a DK most a kvóta elfogadása helyett a bojkottal kampányol?
Ehhez semmilyen köze nincsen, mivel a kvótaügyben teljesen egyetértek a bojkottal. Gondolkozzon el az a 2-2,5 millió ember, aki a rokona vagy a szűk baráti köre annak a félmillió embernek, akinek a hozzátartozója elment külföldre, mivel őket is befogadták. Egy egészen más stílust szeretnék meghonosítani a közéletben, ami a kormány paradigmáját valamilyen szinten figyelmen kívül hagyja.
Miért tette tavaly ezt a javaslatát?
Azért, hogy vállalja a kerület, a jómódú polgárok közössége a felelősséget a menekültekért. Ez egy humanitárius felajánlás lett volna, hogy ne a Keletinél lévő sanyarú körülmények között kelljen a menekülteknek lenniük. Persze mindez hozzájárult volna a regisztrációhoz is. Lehetett volna annyi szolidaritás a polgárokban, hogy
befogadjanak háború elől menekülő embereket.
Azóta nem nyújtottam be ezt a javaslatot újra, mivel teljesen világos volt, hogy ez a kerület is beleállt ebbe a menekültellenes kormányzati kampányba.
Az itt élők szívesen fogadtak volna be menekülteket?
Az itteni ellenzék nyitott volt erre. A polgárok, akikhez eljutottunk, azok nyitottak voltak erre, de itt is hat az a méreg, amit a kormány csepegtet. Csak átmeneti szállásról lett volna szó, amíg nem tudtak továbbutazni a menekültek Nyugatra.
A németországi és a franciaországi állapotok alapján még mindig jó javaslatnak tartja ezt?
Teljes mértékben. Ha egy kormány normálisan regisztrálta volna a menekülteket, akkor nem tudtak volna terroristák átjutni Magyarországon. Ezzel a kabinet közvetve támogatta a terroristákat. Egy normális regisztrációval ki lehet szűrni, hogy kik azok, akik valóban menekültek.
A kerítést és a tranzitzónákat pont az ellenőrzött belépés miatt hozták létre.
Nem tudok arról, hogy tranzitzónák lennének. Embertelen körülmények között vannak a kerítés túloldalán lévők. Még Iványi Gábor lelkészt sem engedik, hogy vizet vigyen nekik.
Mindez embertelenség,
és cinikus hazugság attól a kormánytól, amelyik kereszténynek mondja magát.
Hogyan folytatódik a politikai pályafutása?
Semelyik jelenlegi párttal nem tárgyalok, de polgárként kötelességem, hogy megpróbáljak a közjóért tenni. 2017. február végéig kell felmutatniuk magukat a kormányváltó erőknek, akikről hitelt érdemlően elhiszik, hogy le tudják váltani az Orbán-kormányt. Jövő februárig biztosan meg fogom találni ebben a helyemet.
Több, a jelenlegi kormánnyal kritikus ellenzéki kapott vagy kap valamilyen pozíciót. Önt megkeresték már?
Teljesen értelmetlen ez a kérdés. Esetleg a Marsra, ha kiküldenek főkonzulnak, akkor azon érdemes lenne elgondolkozni.
Elmegy szavazni október 2-án?
Nem megyek el, mert semmilyen szinten nem akarok ebben a rendszerben részt venni.