Nemény András azt kérte a bizottságtól, állapítsa meg: a kormány visszaél erőfölényével a népszavazási kampányban azzal, hogy korlátlanul használ fel költségvetési pénzeket, és ezzel
megsérti a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás választási alapelvét.
Álláspontja szerint a kampányfinanszírozásra vonatkozó szabályokat is alkalmazni kell a népszavazási eljárásban, ezek pedig korlátozzák a kampányban felhasználható pénz mennyiségét.
Arra is hivatkozott, hogy a kormány tájékoztató kiadványában a szavazással kapcsolatos technikai információk is vannak, és
szerinte a kormány mint szervező nem folytathatna ilyen tájékoztatást,
mert az a választási irodák feladata.
Patyi András, az NVB elnöke azt javasolta, utasítsák el a kifogást. Mint mondta, az országgyűlési választással ellentétben – ahol a kormánynak valóban semleges magatartást kell tanúsítania – a népszavazásban a kormány az egyik legfontosabb szereplő, hiszen a kormány kezdeményezte a népszavazást, és ennek érdekében kampányeszközöket is igénybe vehet.
Hozzátette:
nincs a népszavazás kampányköltségeire vonatkozó korlát a jogszabályokban,
és az NVB sem állíthat fel "költési limitet", mert ez ad absurdum oda vezetne, hogy ha az egyik frakció "nem költ egy forintot se", akkor a többiek se költhetnének. Közölte, ahol a jogalkotó törvényi keretet akart meghatározni az esélyegyenlőség biztosítása érdekében – például a politikai reklámok percfelosztásánál –, ott megtette.
A kampánykiadvány technikai tájékoztatója sem sérti a jogszabályokat, mert ugyan a választópolgárok tájékoztatása a választás irodák feladata, de
a tájékoztatástól senki nincs eltiltva
– mondta.
Litresits András, az MSZP delegáltja helyt adott volna a kifogásnak. Azt mondta, a kormány már eddig körülbelül 3,9 milliárd forintot költött kampányra, miközben az egész népszavazás lebonyolítása körülbelül 5 milliárd forint lesz, vagyis a kormány majdnem annyit elkölt kampányra, amennyibe az egész választás kerül. Nonszensz, ha a kormány ezt korlátok nélkül megteheti – közölte, hozzátéve, hogy ez sérti az esélyegyenlőség elvét, amit pedig a bizottságnak kellene biztosítania.
A testület végül elutasította a kifogást, amelynek csak Bodolai László, az LMP delegáltja és Litresits András adott volna helyt.
Az NVB határozata nem jogerős, öt napon belül lehet ellene jogorvoslattal fordulni a Kúriához.