Nyitrai Imrét a család- és gyermekjóléti központok számára kiírt, szerdán bejelentett pályázatról kérdezték, amelynek célja az óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység fejlesztése.
Elmondta: korábban az iskolákban voltak gyermekvédelmi felelősök, ám ezt az iskola számára kötelező feladatellátást az akkori kormány megszüntette. Annak funkcióját, vagyis a szociálpedagógiai elemeket is használó "klasszikus szociális munkát" akarják minél közelebb vinni a családokhoz, a gyermekekhez
a szociálissegítő-feladat újbóli létrehozásával, továbbá az iskola mellett az óvodában is bevezetik.
Könnyű belátni, hogy ha a gyermeknek minél fiatalabb korában tudnak segíteni a felzárkózásában vagy a családi problémák megoldásában, annál nagyobb sikert lehet elérni – jegyezte meg a helyettes államtitkár.
A pályázaton tehát új munkatársak alkalmazásával lehet indulni, az elnyerhető összeg a felvenni tervezett segítők számától, a járás méretétől és attól függ, hogy a pályázó központ hány intézményi kapcsolatot tart fenn. A pályázat a legfejletlenebb régiók felé nyit, mert először ott akarnak segíteni, ahol a legnagyobb szükség van rá – mondta.
A pályázat egyik célja, hogy mire
2018-ban minden gyermekjóléti központ számára kötelezővé válik a szociális segítő alkalmazása,
addigra egy útmutatókkal, protokollokkal körbebástyázott feladatcsomag álljon rendelkezésre. Nyitrai Imre hozzátette: bíznak abban, hogy a pályázat már tavasszal eredményeket produkál, de legkésőbb a 2017 szeptemberében kezdődő tanévben minden pályázónál elindul a feladatellátás, és így egy teljes tanéven keresztül gyűjthetik a tapasztalatokat.