Murányi András, a Népszabadság főszerkesztője még mielőtt bement az irodaházba, azt mondta az épület előtt, hogy a szerkesztők és az üzemi tanács képviselői egy pénzügyi ajánlatról akarnak tárgyalni a tulajdonosokkal. Azt szeretnék elérni, hogy minél előbb, akár már hétfőn újra megjelenhessen a lap, illetve folytathassa munkáját a nol.hu szerkesztősége is.
Az üzemi tanácsot képviselő Danó Anna és Hargitai Miklós kíséretében Murányi délután bemehetett a székházba, de az újságírókat képviselő munkajogász már nem. Így az újságírókat érintő munkaügyi kérdésekről egyelőre nem tudnak egyeztetni – mondta Pető Péter, a lap egyik főszerkesztő-helyettese. Pető azt is mondta, hogy szeretnék elkészíteni a hétfői lapot, de ha ez nem lehetséges, vannak ötleteik, hogy mit lehet csinálni.
Közben körülbelül 200, a lappal szimpatizáló ember is összegyűlt az épület előtt. A várakozó újságírókat nem sokkal délután 4 előtt arról tájékoztatták, hogy hétfőn délután újabb egyeztetést tartanak a tulajdonosokkal, akkor is várják őket a székház elé. Ezen a megbeszélésen az üzemi tanács és a tulajdonos képviselői vesznek majd részt. Többek között arról egyeztetnek, hogy az újságírók hogyan kaphatják majd vissza a személyes holmijukat, amit a szerkesztőségben hagytak.
Murányi András délután fél öt körül jött ki a tárgyalásról. Azt mondta, hogy eredménytelen volt a megbeszélés, és hogy
hétfőn nem jelenik meg a Népszabadság.
A főszerkesztő egy ajánlattal kereste meg a tulajdonost a folytatásra vonatkozóan, de arról tájékoztatták, hogy egyelőre nincs meg a jogi kerete a megállapodásnak. Murányi azt mondta, hogy hétfőn folytatódnak az egyeztetések többek között arról, hogy a Mediaworks tegye lehetővé a lap eladását.
EBESZ: Csapás a magyar sajtószabadságra
A legnagyobb magyar ellenzéki újság bezárása "hatalmas csapás" az ország sajtószabadságra és média sokszínűségére - mondta vasárnap Dunja Mijatovic, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadságért felelős képviselője.
Mijatovic szerint "nehezen hihető", hogy a Népszabadság című napilap vége kizárólag egy üzleti döntés eredménye volt.
A magyar média sokszínűségben tapasztalható hanyatlás rossz példát mutat azoknak az államoknak, amelyek csatlakozni szeretnének az Európai Unióhoz - mutatott rá az EBESZ-illetékes.
Mijatovic Bécsből az AP amerikai hírügynökségnek adott telefonos interjúban elmondta: az Európai Bizottságnak "nagyobb figyelmet kellene fordítania a magyar sajtószabadsággal kapcsolatos kérdésekre".
Mint azt szombaton megírtuk, felfüggesztette a Népszabadság nyomtatott és internetes kiadását a kiadó Mediaworks Zrt. Közleményükben azt írták: azért döntöttek így, hogy a lap új koncepciójának kialakításáig és megvalósításáig „valamennyi érintett erre a kiemelt feladatra tudjon koncentrálni”. Azt is írták, hogy
az elmúlt tíz évben 74 százalékkal csökkent a lap példányszáma.
Ennek következtében pedig 2007 óta több mint 5 milliárd forint veszteséget termelt a lap, és az idén is további jelentős veszteséget halmozott fel. Ahogy fogalmaztak: a jelenlegi üzleti modell működésével a Népszabadság a teljes cégcsoport eredményeit negatívan befolyásolja – ez pedig hosszú távon így maradna, ha a működését nem helyezik teljesen új alapokra. A kiadó most arra összpontosít, hogy az iparági trendeknek leginkább megfelelő üzleti modellt találjon a Népszabadságnak.
A Népszabadság melletti szolidaritási demonstrációt tartottak szombat este Budapesten, a Parlament előtti Kossuth téren. A sajtószabadságért Facebook-csoport szervezte rendezvényen részt vett a lap szerkesztőségének több munkatársa is, akik együtt, a lap szombati – utolsó – számát hozva érkeztek a helyszínre. Hargitai Miklós, a szerkesztőség munkatársa, a Sajtószakszervezet helyi alapszervezetének vezetője elmondta: a szombati ügyeletre kollégáit már nem engedték be az épületbe. „Ez mindent elmond arról, mennyire volt ez gazdasági döntés” – jegyezte meg.
A lap felfüggesztése mintegy nyolcvan embert érint.
Fogalmam sincs, mit fogunk csinálni”
– fogalmazott Hargitai Miklós. Kitért arra is, hogy a lap munkatársainak 2008 óta nem emelték a fizetését, viszont 2010 óta kétszer is csökkentették.
A tüntetésen egy szónok rosszul lett, mentővel vitték kórházba. Később a Magyar Idők című lap néhány számát elégették a tüntetők.
A Népszabadság felfüggesztése miatt ellenzéki pártok is tiltakoztak. Többen a tüntetésre is elmentek.