Az átadás előtt Prof. Dr. Persányi Miklós, a Liget Budapest Projekt kert- és tájépítészetért felelős miniszteri biztosa, valamint a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója mondott beszédet, melyben kiemelte;
a tanösvény átadása az első lépés egy madárbarát Városliget kialakításában.
A liget területén jelenleg 123-féle madárfaj él. A cél az, hogy ezeknek a madaraknak a száma a következő években növekedjen.
Azt szeretnénk, ha olyan lenne a liget, ami sokkal több embert szolgál ki. Ehhez meg kell újítani a parkszerkezetet, növelni kell az állat- és növényállományt, a zöldterületet, valamint sokkal kevesebb autó kell legyen a Városligetben.
– hangsúlyozta a miniszteri biztos.
A fák védelmének és ápolásának szempontjai időnként ellentétesek a Városliget állatvilágának érdekeivel. Az idős fák ápolása során például a bekorhadt odvakat kitisztítják, lekezelik, ha nedves az odú, akkor gondoskodnak a pangó víz kivezetéséről is, végül pedig az egész odvat hálóval lezárják. Mindez a fák érdekében történik, ugyanakkor
a madaraknak és a kisemlősöknek az lenne az érdekük, ha használhatnák az odvakat, még azon az áron is, hogy ez a fa idő előtti pusztulásához is vezethetne.
Ezért jó megoldás, ha az odvak lezárásával párhuzamosan megfelelő számú odút helyeznek ki.
Persányi Miklós hozzátette: az állandó vízfelületek nagyságát többszörösére kívánják emelni, a liget faállományát fel kell újítani, úgy, hogy a madarak megfelelő körülmények között rakhassanak fészket, a bokor- és cserjeállomány kialakításánál pedig kiemelten ügyelnek arra, hogy a denevéreknek, mókusoknak, sünöknek szintén menedéket tudjanak nyújtani, ezért a régi faodvak helyett mesterséges odúkat helyeznek ki.
A madárbarát tanösvény átadásával 50 új odút is átadtak, de a cél az, hogy az odúk száma elérje az ezret.
A Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója elmondta: évente 1500-2000 sérült állatot visznek be az Állatkertbe, az átadón egy kormorán, egy sün és egy vörösbegy is jelen volt, ezek az állatok mind az Állatkertben gyógyultak meg, hamarosan vissza is térhetnek a ligetbe.
A miniszteri biztos kiemelte:
a Főkert két héttel ezelőtt közel 200 fát ültetett be a Városligeti fasor mentén, a cél viszont az, hogy a következő három évben 10 000 új fával bővüljön a főváros faállománya.
Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője, az MME Madárbarát kert programjának vezetője is beszédet mondott az átadás előtt. A program vezetője hangsúlyozta; egyszerű módszerek alkalmazásával is gazdagabbá tudjuk tenni a környezetünket. A madárbarát program 2002 óta működik, ami Orbán Zoltán szerint jó a természetnek, és jó az embernek is. Mint mondta,
a települési madárvédelem csupán 20%-ban szól a madarakról, 80%-ban az emberekről.
Az egyesület szóvivője elmondta;
a klímaváltozás miatt is kifejezetten fontos a madarak és a denevérek számának növelése, hiszen újabb és újabb szúnyogfajok jelennek meg különböző betegségeket terjesztve, amik ellen ezek az állatok segíthetnek védelmet nyújtani.
Egy denevér egy éjszaka alatt több ezer szúnyogot eszik meg, szerintem ez leginkább a kutyatartók számára kell hogy fontos legyen, hiszen ezek a szúnyogok terjesztik többek között a szívférgességet is.
– hangsúlyozta Orbán Zoltán.
A program vezetője kiemelte: bízik abban, hogy a ligetbe látogatók megóvják a madárbarát tanösvényt, hiszen
mindenki érdeke az, hogy ez a tanösvény hosszú távon megőrizze funkcióját.
Madárbarát lett a BKK is
Az átadón nem csupán a sajtó munkatársai vettek részt. Közel 60 gyerek érkezett a közeli iskolákból, akik rögtön birtokba vették a fűtött sátrat, valamint a szabadtéri madárbemutatók helyszínét.
A szervezők különböző kézműves foglalkozásokkal, madárorigamival várták a gyerekeket,
emellett a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai madárgyűrűzést hajtottak végre, melynek végén öt vörösbegyet engedtek szabadon – természetesen ennek lehetőségét megkapták a gyerekek, akik izgatottan engedték szabadon a Városliget régi-új lakóit.