Szakértő: nagy körültekintéssel végzik a koros fák átültetését

Magyar Zene Háza, Liget Projekt
Magyar Zene Háza látványterve
Vágólapra másolva!
Nagy körültekintéssel végzik a koros városligeti fák átültetését, a munkát gondos előkészítés előzi meg és utógondozás követi - mondta Kórody Olivér, Galapagos Zoo Service Kft. ügyvezetője, a Liget Budapest projekthez kapcsolódóan a Városligetben faátültetéseket végző német Opitz GmbH cég magyar partnercégének vezetője.
Vágólapra másolva!
Magyar Zene Háza látványterve Forrás: Városliget Zrt.

Kórody Olivér egy háttérbeszélgetésen közölte:

Elmondta azt is, hogy korábban több ligetvédővel is beszélt, és szükség esetén bármikor szívesen szélesebb fórumon is beszámolót tartanak, bemutatják a Városligetben alkalmazott faátültetési technológiát. Hagyományos kertészeti tevékenységről van szó, több száz évre nyúlik vissza a faátültetés története.
Hangsúlyozta: minden fa esetében külön mérlegelik, melyik a legjobb technológia, amelynek segítségével a legnagyobb eséllyel maradhat meg.

Faátültető gép

1971-ben készült el az Opitz első olyan faátültető gépe, amely alkalmas a gépesített faátültetésre, és ez volt az első európai mobil faátültető gép, amellyel a fát nagyobb távolságra is el lehet vinni. A cég azóta folyamatosan fejleszti a gépparkját, és minden fatípusnak megfelelően különböző méretű gépeik vannak.

A vállalat eddig mintegy egymillió fát ültetett át sikeresen. A legnagyobb gépükkel egy 150 centiméter törzskerületű fát is át tudnak ültetni. Fontos a megfelelő előkészítés és az utógondozás is az átültetést követően, ez minimum fél évet vesz igénybe. Ha minden szabályt betartanak és az utógondozásra is odafigyelnek, az Opitz 45 éves tapasztalata alapján két év elteltével az átültetett fák megmaradási aránya 95 százalék - nyilatkozta a szakértő.

Sághi Attila, a Városliget Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese a Petőfi Csarnok (Pecsa) helyén felépülő Új Nemzeti Galéria látványtervével a Pecsa előtt 2016. december 1-jén. Az épület bontása decemberben kezdődik, a Liget Budapest projekt keretében megvalósuló galéria a japán SANAA építésziroda tervei alapján épül. Forrás: MTI/Marjai János

Kérdésre válaszolva Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója közölte: a Magyar Zene Háza és a Közlekedési Múzeum esetében a kivitelezési munkálatok tavasszal indulhatnak el, ha sikeres a közbeszerzés. Ha a tiltakozók a fák terv szerinti átültetését sem hajlandók elfogadni, kénytelenek időszakosan máshova vinni az érintett fákat, bár indokoltabb lenne azokat csak egyszer átültetni - mondta.

Az átültetések miatt a projekt előreláthatólag nem fog csúszni.

Kedden a Városliget Zrt. közölte: tiltakozók kis csoportja akadályozta a faátültető gép mozgását a Városligetben, majd később "betörve" az elkerített munkaterületre "birtokháborítást követtek el". Azt írták, a Liget Budapest projekthez kapcsolódóan tervszerűen folytatódnak a faátültetési munkák, most nyolc fáról van szó, amelyek közül hetet a kedden elvégzett közműfeltárások alapján az elkerített területen belül helyeznek el, egyet pedig az építési területen kívül.

A fák közül hatnak a mérete és az állapota megengedi, hogy a rendelkezésre álló technológia segítségével azonnal átültessék,

kettőnél a gyökérzet feltárása és "kiszabadítása" tart, mivel egybenőtt az egyik elbontott Hungexpo-épület alapzatával. A Városliget Zrt. az átültetéseket "a megfelelő előkészületek mellett a lehető legnagyobb gondossággal hajtja végre az elérhető legkorszerűbb" technológiai eszközökkel és egy több mint ötvenéves tapasztalattal rendelkező német szakcég bevonásával. A vállalat már végzett faátültetéseket a Városligetben, az Állatkerti körúton épülő pavilonok mellett három fát helyeztek át - közölték.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!