A mai tájékoztatásnak az apropóját az adta, hogy a korábban beszerzett adatokból és bizonyítékokból most állt össze egy teljesebb kép – mondta a TEK főigazgató-helyettese.
Egészen pontosan az, hogy
az ISIS hogyan juttatta be a terroristákat Magyarországra a migránshullámmal, hogyan tervelték ki a párizsi, illetve a brüsszeli merényleteket, és azokat hogyan kivitelezték.
Párizsban 2015. november 13-án több helyszínen lövöldözés tört ki a 10. és a 11. kerületben és a Stade de France stadionban egy meccsen. Több öngyilkos merénylő felrobbantotta magát, egy klubban pedig túszokat ejtettek a terroristák. Az áldozatok száma elérte majdnem a 150-et.
Brüsszelben 2016. március 22-én két robbanás történt a repülőtéren. Az egyik az American Airlines és a Brussels Airlines pultja közelében, a másik egy közeli kávézó mellett. A merényletben összesen több mint 30-an haltak meg, és rengeteg volt a sérült. Öngyilkos merénylő robbantott egy metróállomásnál is, az EU-s intézmények közelében.
A párizsi merényletek után azonnal rekonstruálni kezdték, hogy pontosan mi történhetett.
A nyomozás és bizonyos esetekben a bírósági eljárás Franciaországban, Németországban és Belgiumban most is folyik
– mondta Majoros Csaba, a TEK Felderítési Igazgatóságának alezredese.
A két merénylet előtt
összesen 14 olyan ember járt Magyarországon, akik részt vettek a terrortámadásokban.
Majoros szerint azok, akik a merényletekben részt vettek, pont úgy néztek ki, mint a több tízezer migráns, aki Magyarországra jött. Ahogy fogalmazott: lehetetlen lett volna őket kiszűrni közülük.
Főleg úgy, hogy a menekültek jelentős része szírnek mondta magát. Ennek azért volt különös jelentősége, mert Szíria háborús övezetnek számít. De még a szírek jelentős része is azt mondta, hogy nincsenek meg az iratai, és hamis nevet adtak meg.
A későbbi merénylők a támadások előtt komoly kiképzésen vettek részt.
A feladatuk az első időkben az volt, hogy olvadjanak be a menekülttáborokban, és húzódjanak meg, a rendőrséggel pedig semmilyen körülmények között ne kerüljenek konfliktusba, ne kövessenek el még véletlenül sem semmit. A szállodákban, mivel volt pénzük, könnyen vehettek ki szobát, a recepciósok nincsenek felkészítve a szűrésre – mondta a szakember.
A támadások előtt eldobható, mindenféle személyi irat nélkül vásárolható telefonokon beszéltek egymással. Már ezt is nagyon nehéz nyomon követni, az internetes kommunikációt pedig – amit szintén használtak – pedig még nehezebb.
A merényletek előtt a támadók rendszeresen váltottak üzeneteket az egyes közösségi oldalakon olyan profilokkal, amelyeket adott esetben néhány percig használtak.
De volt, hogy bizonyos játékok chatrészében írogattak egymásnak ingyenes wifit használva.
Bilal C. a görög–macedón útvonalon érkezett Magyarországra.
A feladatát – hogy mérje fel, mennyire nehéz az egyes határokon átjutni, illetve hogy működnek az egyes hatóságok – Brahim Abdeslamtól, Salah Abdeslam testvérétől, a párizsi öngyilkos merénylők egyikétől kapta.
A két ember folyamatosan kapcsolatban állt egymással. A férfi beszerzett Magyarországon egy mobilt, majd egy menetrend szerinti vonattal indult tovább. Később tiltott határátlépés miatt Győrben elfogták, és menekülttáborba vitték. Ezt a telefont később a terrorelhárítók megtalálták, és fontos adatokat szedtek ki belőle.
Ezután papírok nélkül nyújtotta be a menekültkérelmét.
Később a balassagyarmati menekülttáborba kellett volna mennie, de Ausztriába, majd Németországba ment.
Kisebb bűncselekményeket követett el, ezért kezdték el figyelni. 2016 tavaszán jöttek rá, hogy részt vett kapcsolattartóként a merényletekben, ezért letartóztatták.
Ayoub El Khazzani és Abdelhamid Abaoud 2015 augusztusában jött Magyarországra Szerbiából. Néhány nappal később Ausztriába, majd Németországba mentek.
Ayoub el-Khazzani volt az, aki az Amszterdam–Párizs vonaton akart lövöldözni, de három, szabadságon lévő amerikai katona megakadályozta ebben.
Abdelhamid Abaaoud pedig a párizsi terrortámadás helyszíni parancsnoka volt.
A két férfi szintén a migránshullámmal érkezett Magyarországra. Röszkénél lépték át a határt, a IX. kerületben, a Swing Hotelben vettek ki szobát.
Augusztus végén érkezett Magyarországra Bilal Hadfi és Chakib Akrouh. Hadfi a Stade de France-nál robbantotta fel magát, Akrouh kávézóknál lövöldözött, majd öt nappal később, amikor rendőrök rajta ütöttek, a rejtekhelyükön felrobbantotta magát – akkor halt meg Abaaoud is.
Magyar telefont vettek, ezzel kommunikáltak az Iszlám Állammal. A telefont Magyarországon hagyták.
Ezt a telefont is megtalálták, és az ezekben lévő adatokat is elemezték.
Ebből többek között az is kiderült, hogy Szíriából kapták az utasításokat.
Mohamed Belkaid és Najim Laachraoui szeptember 9-én érkeztek Magyarországra, aztán mentek tovább Ausztriába. Belkaid a belga terrorelhárítókkal vívott tűzharcban halt meg, Laachraoui pedig, aki a terroristák által használt bombákat is készítette, a brüsszeli repülőtéren robbantotta fel magát.
Szeptember közepén
a Bataclan klub három támadója járt Magyarországon,
Sami Amimour, Omar Mostefai és Mohamed Aggad. A három férfi szintén a migránsokkal érkezett a Keleti pályaudvarhoz, ezután a három férfi pár napot egy XIV. kerületi szállodában töltött. Itt találták meg hamis szír útleveleik másolatát is, amelyeket a hotelben készítettek el.
Horvátországon és Magyarországon keresztül jutott el Franciaországba Mohammad al-Mahmúd és Ahmad al-Mohammad, akik a párizsi merényletsorozatban robbantották fel magukat.
A terroristákkal Salah Abdeslam tartotta a kapcsolatot. Voltak, akiket bérelt autójával ő maga vitt el, és voltak, akiknek telefont adott.
A férfi gyakorlatilag a merénylők közötti kapcsolattartó volt.
Azok az adatok, amik ma elhangzottak, nyílt információknak számítanak, ennél azonban, ahogy mondták, természetesen sokkal többet tudnak. Ezt azonban pont a sikeres fellépés miatt nem mondhatják el.
De ahogy Bodnár Zsolt mondta, már a most elmondottakból is lehet látni, hogy az Iszlám Állam hogyan működik. Például azt, hogy
a terrorszervezet minden akcióját jól és aprólékosan megtervezi. A 14 merénylő például – akik Magyarországon jártak – mind úgynevezett visszatérő, illetve szíriai harcos.
A merénylőket 2-3 fős csoportban küldték Európába, őket azonban még egy előfutár megelőzte, aki feltérképezte, hogy melyik ellenőrzési ponton hogyan lehet átjutni Európában. A csoportok pont úgy mozogtak, ahogy azt az előfutár elmondta nekik, később pedig egy Európában élő társuk vette fel őket.
A szakember azt is mondta,
jól látszik, hogy mióta Magyarország megépítette a határainál a kerítéseket, elterelődik a migránshullám, a fizikai akadály más útvonalra kényszerítette a terroristákat.
Előtte Magyarország gyakorlatilag logisztikai központként működött, most ugyanez a logisztikai központ Ausztriába és Szlovéniába tolódott át.
A terroristák szűrése egyébként most is működik Magyarországon, elsősorban a menekülttáborokban.