A Készenléti Rendőrség tűzszerészei és a vízügy szakemberei a Tisza tiszadadai szakaszán robbantottak.
Láng István, az Országos Műszaki Irányító Törzs vezetője elmondta, hogy
ezen a szakaszon utoljára 2003-ban alakult ki hasonló jégtorlasz, a folyón ide érkező jég feltöltötte a folyómedret, és az erőmű üzemképtelenné vált.
A sikeres robbantással meglazították a jégtakarót, a jégtörő hajók pedig a következő két napban megtisztítják a jégtől a folyó medrét.
Záhony és Szabolcsveresmart között is jégtorlasz alakult ki, ami megemelte a Tisza vízszintjét. Ezen a szakaszon jelenleg harmadfokú árvízvédelmi készültség van érvényben.
Arra készülnek, hogy ez a jég a Tisza alsó szakaszát is eléri - mondta Láng István. Az árhullám vagy feltöri az ottani állójeget, intenzív jégzajlást indítva el - ezt át kell engedni a tiszalöki vízerőművön -, vagy nem töri fel, hanem a Tisza vize olvasztja fel a jeget - magyarázta.
A nehezebb az, ha át kell engedni a torlasz jegét a tiszalöki vízlépcsőn, ehhez az alsóbb folyószakaszt mindenképpen meg kell tisztítani - mondta a szakember. A Tiszalök fölötti szakaszon több mint negyven olyan kanyarulat van, amelyben torlasz alakulhat ki, közülük most harmincnál van ilyen veszély.
Láng István megjegyezte, a jégrobbantást már jogszabály is támogatja: a Készenléti Rendőrség biztosítja a tűzszerészeket és a robbanóanyagot, a vízügyi szolgálat pedig a jégtörő hajókat.
Huszák András rendőr alezredes az MTI kérdésére elmondta, hogy a robbantáskor speciális, ammónium-nitrátot tartalmazó jégrobbantó tölteteket alkalmaztak a tűzszerészek.
A jégrobbantás által keltett lökéshullámot a folyótól több száz méterre is érezni lehetett
- tapasztalta az MTI tudósítója a helyszínen.
Az OMIT csütörtökön azt közölte az MTI-vel, hogy a Tisza vízszintje Záhony térségében meghaladta a harmadfokú készültségi szintet, a víz a jégtorlódás mellett kilépett a hullámtérre. Záhony fölött azonban a vízszint már csökken, a jégzajlás gyakorlatilag megszűnt.
A várakozások szerint a következő napokban az árhullám átfolyik a Szabolcsveresmart és Tiszalök közötti szakaszon - írta közleményben az OMIT. Hozzátették, a következő napokban a Tiszalök alatti szakaszt tisztítják meg a jégtől, hogy az esetlegesen meginduló, a Felső-Tiszáról érkező jeget torlasz kialakulása nélkül tudja fogadni.
A prognózisok alapján az irányító törzs nem számol olyan jeges árvíz kialakulásával, mint amilyen 1985-ben volt. Akkor három jégtörő hajó állandó működése mellett több mint negyven helyen volt szükség torlaszrobbantásra a Tiszán.