Az ombudsmani jelentés szerint az igazságügy miniszter által képviselt jogértelmezés áll összhangban Magyarország nemzetközi emberi jogi kötelezettségeivel és ez szolgálja a sürgősségi gyógykezelés alá vont személyek jogának megfelelő érvényesülését. Ennek alapján ugyanis a sürgősségi beszállítástól számított 96 órán belül írásba foglalt, indokolással ellátott, a beszállítás és a kényszergyógykezelés szükségességéről rendelkező elsőfokú határozatnak kell születnie.
Vagyis szükséges lenne az egészségügyről szóló törvény pontosítása.
Az alapvető jogok biztosa ezért felkérte az igazságügyi minisztert, hogy - a Kúria és az Országos Bírósági Hivatal bevonásával - készítse elő az egészségügyről szóló törvény olyan módosítását, amely megteremti a szabályok egységes alkalmazásának feltételeit.
A biztos utalt arra, hogy
gyakran jóvátehetetlenek a kiszolgáltatott helyzetben lévőkkel szemben alkalmazott jogszerűtlen, aránytalan intézkedés következményei.
Ezért az ombudsman az igazságügy minisztert arra is kérte, gondoskodjon arról, hogy az igazságügyi elmeszakértők megfelelő képzést kapjanak a munkájuk bírósági eljárásban betöltött szerepének fontosságáról, a szakértői vélemények minimálisan szükséges tartalmi elemeinek köréről.