Az áldozatvédelem szakmai és módszertani irányítását január 1-től az Igazságügyi Minisztérium vette át. Vízkelety Mariann elmondta, hogy idén november 16-ig kell jelenteniük az Európai Bizottságnak, hogy
az áldozatvédelmi irányelvek mennyire épültek be a hazai jogszabályokba.
Ezt a jelentést egyébként háromévente meg kell ismételni – tette hozzá.
Az elsődleges cél, hogy az áldozatvédelmi szolgáltatásokkal minél több embert érjenek el. Szükséges az egyházak és a civil szervezetek bevonása is – mondta az államtitkár.
Létrehozzák az áldozatvédelmi krízisközpontot a Wesselényi utcában. Az ottani krízisközpontban éjjel-nappali ügyelet lesz, ahol nemcsak tanácsot adnak, hanem a szükséges szolgáltatások is elérhetőek lesznek – fejtette ki az IM államtitkára. Személyre szabott szolgáltatásokat is nyújtanak.
Az áldozatvédelmi krízisközpont egy teljesen új dolog Magyarországon. Egy volt igazságügyi hivatalban alakítják ki, így jelentős többletköltséggel sem jár majd – mondta Vízkelety Mariann.
Indítanak egy tájékoztató kampányt is az áldozatvédelem területén. Az IM célja, hogy a közigazgatásban dolgozók számára indítsanak egy képzést ezen a területen. Nemcsak a civil szervezetek bevonásával, hanem az egyetemeken is toborzásba kezdene a tárca, hogy
önkéntes munkára buzdítsák a tanulókat.
Jelenleg egy zöldszám is üzemel, ahol fogadják a bejelentéseket a felkészült kollégák. Az áldozatsegítés mindig a hazai igazságügyi politika középpontjában volt. Arra a kérdésre, hogyan lehetne a családon belüli erőszak felderítését növelni, Vízkelety Mariann azt mondta, hogy ez nagyrészt a helyben dolgozó szakemberek (rendőrség, védőnők) munkáján múlik. Csak egy biztonságos környezetben lehet elérni, hogy a hatóságok által emelt gátak leomoljanak, és az érintettek segítséget kérjenek – tette hozzá.