A cseh CEVRO Intézet, a szlovák Anton Tunega Alapítvány, valamint két lengyel partner, a Sobieski Intézet és a Jagelló Klub is a meghívottak között volt azon a szakmai találkozón, amelyet a Századvég Alapítvány és a Külügyi és Külgazdasági Intézet szervezett politikai elemző műhelyeknek Budapesten.
A találkozó célja az volt, hogy az Európai Unió alapjait megteremtő Római Szerződés aláírásának 60. évfordulója alkalmából a "think-tank" csoportok megvitassák az az unió jövőjét érintő legfontosabb kérdéseket, különös tekintettel
Közép-Európa szerepének erősítése, a Visegrádi Együttműködés jövője és az EU szükséges reformjai kapcsán.
A találkozó a felek együttműködési megállapodást írtak alá, amelyben rögzítették, hogy a kontinens polgárainak erős Európára van szükségük, az ehhez nélkülözhetetlen akaratnak és politikai kreativitásnak pedig a tagállamokból, és nem "utópista föderális elképzelésekből kell érkeznie". Az aláírók kiemelték, hogy Európa identitása, védelmi képességei és gazdasága is megerősítésre szorul, miközben az Uniónak nyitottnak kell maradnia a Nyugat-Balkán és Kelet-Európa nemzeteinek csatlakozása iránt.
Abban is egyetértettek, hogy az unió megújításában a visegrádi országokra teljesítményüknél fogva is fontos szerep hárul.
A rendezvényen felszólalt Barthel-Rúzsa Zsolt, a Századvég Alapítvány elnöke is. Úgy fogalmazott, hogy az előttünk álló hónapokban Európa jövője szempontjából sorsdöntő események következnek.
Közép-Európa országainak hallatniuk kell a hangjukat az unió jövőjéről szóló vitában, és ki kell állniuk az európai értékekért. Ehhez szeretnénk a magunk eszközeivel hozzájárulni"
- mondta.