A globalizált világban fontos, hogy a gyökereinket megerősítsük és felismerjük, hogy valami sokkal értékesebbel rendelkezünk, mint az olcsó, import kultúra - fogalmazott Nagyszalonta polgármestere az Arany János emlékév kapcsán frissen megjelent formabontó albumról. Török László szerint Arany János kétszáz éve kijelölte az erkölcsi kapaszkodókat, a mostani kötet pedig képes erősíteni az emberekben a magyarsága iránti elkötelezettséget.
Az "Arany Szalontája, Szalonta Aranya" címet viselő album a FIDEM Egyesület kiadásában és a Méri Ratio kiadó gondozásában jelenhetett meg hat ezer példányban, mindehhez
az anyagi támogatást pedig a Pallas Athéné Domus Concordiae Alapítvány (PADOC) adta, összesen több mint 12 millió forintot.
A kiadvány arra a kérdésre keresi a választ, hogy a nagy költő számára mit is jelentett Nagyszalonta és a települést hogyan gazdagította az ő költészete. A PADOC segítsége megnyitotta a lehetőség arra is, hogy az album ne csupán a Kárpát-medencében találjon gazdára, hanem a nyugat-európai, illetve az észak-amerikai magyar diaszpóra köreiben is elérhetővé váljon.
A március eleji könyvbemutatón Dánielisz Endre nagyszalontai helytörténész mellett jelen voltak a kötet szerző is: Faggyas Sándor újságíró és Patócs Júlia, a nagyszalontai Arany János Művelődési Egyesület elnöke. Számos dolog köztudott Arannyal kapcsolatban - például barátsága Petőfi Sándorral -, a szerzők ugyanakkor meghaladják az unásig ismert toposzokat: rendszerezik a költőről és Nagyszalontáról való ismereket, az olvasó képet kaphat a városról, és Arany teljes életújta is megismerhetővá válik.
Török László polgármester az eseményen úgy fogalmazott, hogy Nagyszalonta mindig is a jó sztorik szülővárosa volt, Arany János öröksége pedig megtisztelő felelősség.
A költő városában élni egyszerre kiváltság és olyan próbatétel is, aminek meg kell felelni.
Az új Arany-album mellett a nagyszalontai döntéshozók arra is figyeltek, hogy a kommunista időszak alatt szociális lakássá degradált szülőházát Aranyhoz méltó állapotba hozzák.